Řečtí hrdinové a postavy

Perseus

Perseus je jedním z nejznámějších hrdinů řecké mytologie. Jeho matka se jmenovala Danaé a otcem Persea byl nejvyšší bůh Zeus. Perseus je zároveň známý jako zakladatel Mykén a patří také k předkům hrdiny Hérakla.

Příběh začíná v době, kdy si otec Danaé vyslechl věštbu, že jej zabije jeho vlastní vnuk. Ze strachu o svůj život proto nechal král zavřít svoji dceru Danaé do sklepení, aby se k ní nedostal žádný muž. Diovi se jí ale zželelo, a tak se vydal do sklepení v podobě zlatého deště a oplodnil ji. Po čase se Danaé narodil syn Perseus. Král však nechtěl dopustit, aby byla věštba naplněna, proto nechal svoji dceru a malého Persea zavřít do sudu a vypustit na širé moře. Očekával, že nemají šanci přežít.

V sudu se však Danaé se synem podařilo doplout na ostrov Serifos, kde je zachránili rybáři a posléze se jich ujal zdejší král Polydektés. Když Perseus vyrostl, byl velmi silný, až se Polydektés začal obávat o svůj trůn. Proto Perseovi vymyslel nelehký úkol a vyslal ho, aby zabil strašlivou Medusu (Gorgona s hady místo vlasů). Medusa je jediná smrtelná, ale při pohledu na ni každý zkamení.

Při svém putování získal Perseus množství užitečných darů. Athéna mu dala meč z adamantinu a štít tak lesklý, že přes něj lze pozorovat Medusu, od Nymf dostal kouzelnou mošnu, od Hermése okřídlené boty a od Háda získal helmu neviditelnosti. Díky těmto darům dokázal Perseus zabít Medusu, získat její hlavu i uletět jejím sestrám.

Při návratu domů ale Perseus zabloudil a potkal Titána Atlanta, který držel nebeskou klenbu. Atlant se chtěl svého úkolu zbavit, ale zároveň nevěřil, že Perseus opravdu zabil Medusu. Hrdina mu proto ukázal její hlavu a Atlás padl na zem. V těchto místech dnes leží pohoří jménem Atlas. Dále Perseus doputoval do Aithiopie. Této zemi vyhrožoval bůh Posedion, že ji zničí obří mořský had Kraken, pokud Krakenovi král neobětuje svoji dceru Andromedu. Andromedu tak byla pro záchranu své země připoutána na pobřeží. Zde ji ale v pravou chvíli nalezl Perseus, který ji osvobodil a následně zabil Krakena za pomoci hlavy Medusy.

Posléze se Perseus a Andromeda společně vydali domů. Král Polydektés ale příliš Perseovi nevěřil, že opravdu vlastní hlavu Medusy. Šel se proto přesvědčit na vlastní oči, ale když na hlavu Medusy pohlédl, zkameněl a Perseus s Andromedou se stali vládci celého ostrova.