Greece

Cestování a Covid-19

Hlavní strana - Zájezdy do Řecka 2021 - Cestování a Covid-19

Cestování a protiepidemická omezení v souvislosti s Covid-19

Podmínky pro vstup do Egypta, SAE, Španělska a dalších

Již několik měsíců je cestování v celosvětovém měřítku zásadně ovlivněno pandemií způsobenou koronavirem SARS-CoV-2. A nějakou dobu ještě musíme s omezeními a protiepidemickými opatřeními bohužel počítat. Přesto je i nyní možnost vycestovat do vybraných destinací, které se mezi turisty těší tradičně velké oblibě. Aktuálně cestujeme do Egypta, Spojených arabských emirátů, Španělska, Thajska nebo také na Maledivy, Mauricius, Bali či Seychely.

Aktuální informace ohledně cestování do zahraničí doporučujeme sledovat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, které podmínky pro vstup do jednotlivých zemí průběžně kontroluje a aktualizuje. Podrobnější informace pro konkrétní destinace poté zveřejňují příslušné zastupitelské úřady ČR.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR – Cestujeme

Pro Vaši lepší představu jsme níže sepsali přehled hlavních bezpečnostních opatření přijatých v souvislosti s Covid-19 a podmínek pro vstup do nejoblíbenějších turistických destinací, kam se aktuálně cestuje. Upozorňujeme, že přijatá protiepidemická opatření se mohou měnit.

Všem cestujícím doporučujeme, aby si ke „klasickému“ cestovnímu pojištění sjednali také speciální cestovní připojištění, které kromě léčebných výloh kryje například také i případné zrušení zájezdu a náklady na náhradní ubytování a náhradní cestu související s onemocněním Covid-19.

 

Egypt – Hurghada, Marsa Alam

Pro vstup na území Egypta je zavedena povinnost při příletu do země předložit negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin (potvrzení musí být v anglickém jazyce a v papírové podobě). Povinnost předložení negativního PCR testu se nevztahuje na děti do 6 let.

Test je možné také podstoupit po příletu do Egypta na letišti v Hurghadě / Marsa Alam s tím, že náklady na test v takovém případě hradí cestovní kancelář. V některých hotelech však může být po příletu vyžadována 24 hod. karanténa, pokud se klient neprokáže negativním PCR testem provedeným již v ČR.

Klientům nabízíme PCR testy i antigenní testy v ČR za zvýhodněné ceny!

Každý cestující musí vyplnit prohlášení cestovatele s osobními údaji (v papírové podobě), které následně odevzdá při příletu do Egypta. Při příletu bude na egyptském letišti všem cestujícím měřena tělesná teplota. Každý cestující musí mít také uzavřeno zdravotní cestovní pojištění.

V Egyptě platí standardní hygienická pravidla jako např. měření teploty při vstupu do hotelu, dezinfekce zavazadel a společných prostor hotelu, dodržování bezpečných rozestupů 2 m, servírování pokrmů z bufetových stolů personálem nebo zákaz večírků a společenských akcí. Na výletech je nutné používat roušku a výlety jsou pořádány s omezenou kapacitou osob, egyptská archeologická naleziště, pyramidy i muzea jsou však otevřena jako obvykle.

Před návratem do ČR je nutné vyplnit elektronický příjezdový formulář, kterým klient informuje Hygienickou stanici ČR o svém pobytu v Egyptě. Následně je nutné do 5 dní podstoupit test na Covid-19, přičemž od této povinnosti jsou osvobozeny děti do 5 let věku. U vybraných zájezdů proplácí cestovní kancelář klientovi část nákladů na test.

Velvyslanectví ČR v Káhiře

 

Spojené arabské emiráty (SAE) – Dubaj, Abú Dhabi, Palm Jumeirah, Ras Al Khaimah, Fujeirah a další

Pro vstup na území SAE je zavedena povinnost předložit negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin (potvrzení musí být v anglickém jazyce a v papírové podobě), a to ještě před odletem u check-in. Povinnost předložení negativního PCR testu se nevztahuje na děti do 12 let.

Upozorňujeme, že v jednotlivých emirátech platí rozdílná Covid testovací a karanténní opatření.

Letiště Dubaj a Sharjah: Každý cestující musí vyplnit formulář zdravotní deklarace, souhlas s karanténou a také zadat potřebné osobní a zdravotní informace do aplikace COVID-19 DXB.

Po příletu do SAE musejí turisté podstoupit nový test přímo na letišti v Dubaji (pro klienty CK je test zdarma) a do obdržení výsledků je nutné se zdržovat v hotelu.

Letiště Ras Al Khaimah: Cestující nemusí vyplňovat žádné formuláře. Po příletu do SAE musejí turisté podstoupit nový test přímo na letišti (pro klienty CK je test zdarma) a do obdržení výsledků je nutné se zdržovat v hotelu.

Letiště Abú Dhabí: Pro vstup do emirátu Abú Dhabí je povinná 10 denní karanténa (doma, v hotelu nebo v designovaném zařízení). Cestujícím může být nasazen elektronický náramek pro sledování pohybu po dobu nařízené karantény. Covid test probíhá 6. a 12. den po příletu, desátý den je náramek sejmutý v případě, že je test 6. den negativní.

Důrazně upozorňujeme na povinnost dodržování platných ochranných opatření po vstupu do SAE (na veřejnosti nošení roušek či jiných ochranných prostředků dýchacích cest, dodržování karantény atd.). Při jejich porušení hrozí vysoké pokuty.

Před návratem do ČR je nutné vyplnit elektronický příjezdový formulář, kterým klient informuje Hygienickou stanici ČR o svém pobytu v SAE. Následně je nutné do 72 hodin podstoupit test na Covid-19. U vybraných zájezdů proplácí cestovní kancelář klientovi část nákladů na test.

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

 

Španělsko – Mallorca, Menorca, Ibiza, Costa de Almería a další

Pro vstup na území Španělska, včetně jeho ostrovů, je zavedena povinnost při příletu do země předložit negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin (mezinárodní potvrzení musí být v anglickém jazyce a v papírové podobě). K předložení potvrzení mohou být cestující vyzváni již při odletu z ČR, stejně tak při check-in v hotelu. Povinnost předložení negativního PCR testu se nevztahuje na děti do 6 let.

Každý cestující musí vyplnit zdravotní formulář s osobními údaji. Aktuálně je možné tento formulář vyplnit pouze v elektronické podobě na webových stránkách https://www.spth.gob.es/ nebo v bezplatné aplikaci Spain Travel Health-SpTH (a to nejdříve 48 hod. před odletem). Vyplnění je možné až po přidělení sedadla v letadle, tedy po check-in na letišti, neboť formulář vyžaduje i údaj k místu v letadle. Následně po odeslání formuláře je obratem obdržen QR kód, který se pak po příletu do Španělska předkládá sanitárním orgánům na letišti.

Kanárské ostrovy: Stejná povinnost doložení mezinárodního potvrzení o negativním výsledku PCR testu na Covid-19 platí také pro Kanárské ostrovy, a to při odletu z ČR i při check-inu v ubytovacích zařízeních. Turisté na Kanárských ostrovech musí mít během pobytu a 15 dní po návratu domů aktivní aplikaci Radar Covid.

Od října 2020 platí na území celé země nouzový stav v trvání šesti měsíců, konkrétně do 9. května 2021. To má za následek mj. i to, že naprostá většina španělských autonomních oblastí přikročila na konci loňského roku k uzavření jejich území (vstup a výstup z jejich území je tak povolen pouze z nezbytných důvodů). V zemi platí také zákaz nočního vycházení mezi 23:00 a 6:00 hod. (neplatí pro Kanárské ostrovy).

Před návratem do ČR je nutné vyplnit elektronický příjezdový formulář, kterým klient informuje Hygienickou stanici ČR o svém pobytu ve Španělsku. Následně je nutné podstoupit test na Covid-19 nebo nastoupit do karantény. Toto opatření neplatí prozatím pro návraty z Kanárských ostrovů.

Velvyslanectví ČR v Madridu