Zajímavosti

Modré oko

Modré oko

Jedním ze zajímavých suvenýrů, které si můžete z dovolené v Řecku přivézt, je matóchandro. Jedná se o symbol „modrého oka“, jehož úkolem je chránit svého majitele před zlou mocí.

Symbol oka má pro lidstvo zvláštní význam již od pradávna, známé je například staroegyptské Horovo oko. Díky křesťanskému umění se v období renesance symbol oka rozšířil v podobě tzv. Božího oka. Slavné vyobrazení vševidoucího a vševědoucího Božího oka nalezneme na americké jednodolarové bankovce. Ale tento symbol můžeme vidět i u nás, například na Sloupu Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí.

Modré oko má chránit svého majitele před zlými silami, zlobou či uhranutím. Lidé věří, že talisman má moc tyto síly odrážet. Občas se stane, že se amulet sám při odrážení zlé síly rozpadne na kousky. Poté je potřeba ho vyhodit, protože z něj prý vytéká nahromaděná zlá energie. Modré oko nalezneme nejčastěji v podobě různých amuletů, přívěsků, nebo malých korálků. Jsou to drobnosti, které může mít člověk pořád u sebe. Bývají zhotovené z foukaného skla nebo dřevěných korálků. V Řecku ale uvidíte i větší vyobrazení modrého oka, například jako dlaždice v domácnostech, lustry nebo dekorace zavěšené na domovních dveřích. Ať již tedy v sílu amuletu věříte, nebo ne, takový malý korálek s modrým okem je krásným suvenýrem z vaší dovolené, kterým můžete obdarovat všechny své blízké. A když se náhodou korálek rozpadne… člověk si nemůže být nikdy jistý, jestli to bylo vadou skla nebo vás modré oko právě ochránilo před zlou energií.

V sílu modrého oka věří lidé nejen v Řecku, ale také například v Bulharsku, Egyptě, na Kypru aj. Velmi rozšířené je ale hlavně v Turecku. Tam se mu říká „nazar“ nebo i „nazar boncuğu“ („nazar“ pochází z arabského slova „pohled“ a „boncuğu“ z tureckého slova „korálek“).