Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Řecko se turistům otevře 15. června

Léto 2020 - Řecko se turistům otevře 15. června

21. 5. 2020 Řecko koronavirovou krizi zvládá velmi dobře, a přistoupilo proto k postupnému rozvolňování karanténních opatření. K uvolňování restrikcí patří také zahájení turistické sezony pro léto 2020 - turistům se Řecko otevře 15. června a od 1. července by měly být obnoveny přímé letecké mezinárodní linky do turistických destinací v zemi.

Obdobně jako jiné evropské země začalo i Řecko tento měsíc s postupným uvolňováním karanténních opatření, která byla přijata v březnu letošního roku kvůli šíření nemoci Covid-19. Aktuálně mohli tuto neděli věřící opět zamířit na bohoslužby, v pondělí byly veřejnosti zpřístupněny archeologické památky a přístí týden (od 25. 5.) se začínají otevírat restaurace, kavárny a bary. Od 1. 6. mohou znovu otevřít hotely s celoročním provozem a 15. 6. by měla být otevřena také muzea.

Rozvolňování restrikcí se bude týkat také zahraničních turistů. Podle vyjádření řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise zahájí Řecko turistickou sezonu k 15. 6., přičemž k tomuto datu se mohou otevřít všechny hotely, včetně těch sezónních. Bude zrušena povinná 14denní karanténa, která nyní platí pro příletu do Řecka, ale na letištích bude probíhat namátkové testování cestujících. Obnovení přímých mezinárodních letů do řeckých turistických destinací premiér předpokládá k 1. 7.

Cestovní ruch je klíčovým prvkem hospodářské činnosti Řecka, a proto se řecká vláda snaží udělat vše pro to, aby negativní dopady koronakrize na tuto oblast minimalizovala a aby mohla turistická sezona v Řecku proběhnout co nejpřirozeněji, ale zároveň také bezpečně. Kromě již zmíněného namátkového testování proti nemoci na letištích budou v turistických letoviscích dodržována přísnější hygienická pravidla, např. stoly v restauracích nebo lehátka na plážích budou rozmístěny ve větších vzdálenostech, uvažuje se např. také o "objednávkovém" systému pro nejoblíbenější historické památky, muzea apod. Tato konkrétní opatření jsou ještě zvažována a zpřesňována. Jak dodal řecký premiér ve svém projevu, i přes to, že budou v zemi dodržovány přísné zdravotní protokoly, "nemělo by to zastínit naše jasné slunce a přírodní krásy Řecka".

Jako podporu cestovního ruchu hodlá řecký premiér pro současnou turistickou sezonu (od 1. 6. do 31. 10. 2020) snížit sazbu DPH u veřejné dopravy, letních kin či nealkoholických nápojů včetně kávy (a to z 24 % na 13 %).

Prozatím (podle aktuálních informací do 31. 5.) platí pro cestující přísnější pravidla. Při vstupu na území Řecka jsou cestující povinni se podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2. V případě negativního výsledku platí povinnost setrvat po dobu 14 dnů v domácí karanténě, v případě pozitivního výsledku jsou umístěni do karanténního zařízení (hotelu) pod lékařským dohledem.