Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Na Řecko míří medikán Zorbas

Na Řecko míří medikán Zorbas

Aktuálně trápí jihozápadní pobřeží Peloponésu

27. 9. 2018 (aktualizováno 30. 9. 2018) Medikán Zorbas, ohromná tlaková bouře, která se ve čtvrtek zformovala nad Středozemním mořem, zesílila a posouvá se k břehům turisticky oblíbených destinací Řecka a Turecka.

Sledovaný medikán Zorba v sobotu udeřil na jihozápadě řeckého poloostrova Peloponés, přičemž nejvíce byla zasažena malá rybářská městečka Pylos a Methoni. Pobřežní stráž zrušila všechna trajektová spojení mezi přístavem Pireus a ostrovy Mykonos, Santorini, Rhodos a Kos. Na mnoha místech v oblasti došlo k přerušení dodávek elektrické energie. Zranění zatím nejsou hlášení, úřady ale vyzvaly místní obyvatele a turisty, aby vycházeli ven jen v nejnutnějších případech.

Tzv. medikán je obdobou tropických hurikánů, s klidným "okem" uprostřed a se silnými nárazy větru a prudkou bouří okolo. Pro medikány je však určující to, že se vytvářejí v oblasti Středozemního moře (Mediterranean sea hurricane = medicane) a díky tomu bývají také méně ničivé než americké hurikány. Současný medikán se zformoval nad mořem mezi jižní Itálií, Libyí a Řeckem a na síle nabral díky teplému Středozemnímu moři a naopak přílivu velmi studeného vzduchu ze severu (který v posledních dnech přinesl výrazné ochlazení i k nám).

Největší hrozbou je v případě tzv. medikánů především extrémně silný vítr, velké vlny a přívalové deště, které mohou způsobit i bleskové povodně. Lidé v postižených oblastech by se také měli připravit na výpadky elektrického proudu. Výskyt tropických bouří o takové síle je v této oblasti poměrně vzácný, o to více ale ničivý. V minulosti s sebou medikány přinášely mohutné záplavy a měly na svědomí i lidské životy.

Jihozápadní pobřeží poloostrova Peloponés trápí nyní hlavně veliké vlny a silný nárazový vítr. Podle aktuálních meteorologických modelů a analýz směřuje medikán Zorba na severovýchod, v ohrožení může být i řecký ostrov Kréta. V neděli by se měl medikán Zorba přesunout k západnímu pobřeží Turecka. Meteorologové ale doufají, že přechodem přes pevninu ztratí medikán na síle.

Ambasády, včetně české, vydaly varování pro turisty a vyzvaly je ke sledování zpravodajství a aktuálních bezpečnostních pokynů. České velvyslanectví prozatím doporučuje "běžnou opatrnost". Ministerstvo zahraničí ČR spravuje tzv. systém Drozd, který eviduje občany ČR nacházející se v zahraničí a v případě přírodních katastrof i např. sociálních nepokojů umožňuje rozesílání hromadných zpráv všem zaregistrovaným uživatelům. Pobýváte-li v ohrožené oblasti, doporučujeme se do toho systému registrovat. Obecně cestujete-li do zahraničí, je registrace v systému užitečnou věcí.