Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -V Egejském moři našli archeologové 58 vraků

V Egejském moři našli archeologové 58 vraků

A toto číslo nemusí být konečné

14. 10. 2018 Podmořským archeologům se podařil jedinečný úlovek, v mořských vodách u řeckého souostroví Fourni objevili pravděpodobně největší naleziště vraků ve Středomoří. Většina z dosavadního počtu 58 vraků pochází z období antického Řecka a Říma a z dob Byzantské říše.

Na základě tipů místních rybářů a sběračů mořských hub začali archeologové prohledávat vody u řeckého ostrova Fourni a to, co objevili, bylo velkým překvapením. V průběhu září a října 2018 nalezli neuvěřitelných 58 vraků lodí, z nichž některé jsou staré dokonce přes dva a půl tisíce let. Souostroví Fourni leží ve východní části Egejského moře, poblíž tureckého pobřeží mezi většími řeckými ostrovy Samos a Ikaria. Prohledaná oblast tvoří však jen zlomek pobřeží celého souostroví, a proto není vyloučeno, že se počet nalezených vraků ještě rozroste.

V antickém období bývalo Fourni významným přístavištěm a také důležitým námořním navigačním bodem, který míjely lodě plující přes Egejské moře. Kombinace zdejšího skalnatého pobřeží a špatného počasí se ale stala pro mnoho z nich osudným. Vraky leží v hloubce od tří do šedesáti metrů a na většině z lodí našli potápěči množství amfor a dalších keramických nádob, které sloužily pro přepravu vína, oleje, rybí omáčky a pravděpodobně i medu. Historikové tak díky těmto objevům získávají lepší představu o tom, jaký náklad a kam po Středozemním moři směřoval.

Zdroje: ČTK, Live Science