Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Ničivé povodně zasáhly řecký ostrov Kréta

Ničivé povodně zasáhly řecký ostrov Kréta

Mezinárodní letiště v Heraklionu bylo na několik hodin uzavřeno

15. 10. 2022 (aktualizováno 22. 10. 2022) Bleskové záplavy na Krétě způsobily rozsáhlé škody a bohužel si vyžádaly i dva lidské životy. Kvůli zaplaveným ranvejím bylo uzavřeno mezinárodní letiště v Heraklionu, několik letů muselo být odkloněno na jiná letiště a další lety nabíraly velká zpoždění.

Severní pobřeží největšího řeckého ostrova Kréta zasáhly v sobotu 15. října přívalové deště provázené silným větrem. Silné bouře ničily především okolí přímořské vesnice Agia Pelagia, která se nachází asi 25 km severozápadně od hlavního města Kréty Heraklionu. Dva lidé bohužel během záplav zemřeli a několik dalších bylo vedeno jako pohřešovaných. Problémy hlásilo také pobřežní letovisko Sitia, v jehož archeologickém muzeu uvázlo několik turistů a člen ochranky. Pro veřejnost byly uzavřeny soutěsky i některá další oblíbená turistická místa.

Přívalové deště zastavily provoz na mezinárodním letišti Heraklion poté, co několik ranvejí zaplavila voda. Vysoký úředník pro oblast Heraklionu Nikos Syrigonakis vyzval obyvatele, aby omezili svůj pohyb. K ostražitosti byli také vyzváni obyvatelé okolních ostrovů Rhodos, Karpathos, Kastellorizo a Kasos.

Letiště Nikos Kazantzakis v Heraklionu bylo nakonec uzavřeno na více než 10 hodin. Byly zastaveny přílety a odlety z letiště, což způsobilo velká zpoždění na jednotlivých spojích a nejméně 25 letů muselo být odkloněno na jiná blízká letiště. V nočních hodinách byl provoz na letišti znovu obnoven.