Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Agia Pelagia

Agia Pelagia - ostrov Kréta

Klidné prázdninové letovisko Agia Pelagia se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 24 km severozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Známé je především pro své krásné pláže chráněné stěnami zdejší zátoky.

Kréta, Agia Pelagia na mapě Google maps

Letovisko Agia Pelagia - charakteristika a vybavenost

Původně rybářská vesnička se postupem času rozrostla do přímořského městečka a oblíbeného turistického střediska Agia Pelagia, které svým návštěvníkům poskytuje potřebné zázemí pro strávení příjemné dovolené - krásné pláže, ubytovací kapacity, restaurace a taverny, obchůdky s různým zbožím i noční bary nebo půjčovny automobilů, lékárnu či bankomat.

Velké hotely stojí na okraji letoviska v blízkosti dvou sousedních zátok, zatímco v centru letoviska naleznete ubytování v apartmánech. Celkově se jedná ale o poklidné a velmi pohodové letovisko, noční život tu není nijak bujarý a soustředí se převážně do několika barů v centru města. Atmosféra resortu může být dána také tím, že městečko neleží přímo na hlavní silnici procházející podél severního pobřeží Kréty, ale zhruba 2-3 km od ní.

Pláže v okolí letoviska Agia Pelagia

Letovisko Agia Pelagia se rozkládá na březích krásné zátoky, která ho chrání před nepříznivými přírodními vlivy. Pláže i moře jsou v této oblasti dobře stíněny před větrem, voda tu bývá klidná a průzračně čistá. V zátoce nalezneme především písčité pláže, některé jsou pozvolné a vhodné i pro menší děti, jiné mají ale kvůli velkým kamenům a skalám horší přístup do moře. Na druhou stranu skalnaté stěny zátoky poskytují dobré podmínky pro šnorchlování a potápění, protože podmořský život je v těchto místech opravdu bohatý a zajímavý.

Zdejší pobřeží je velmi členité a součástí střediska je hned několik oficiálních pláží, ale i spousta malých přírodních plážiček nebo skrytých zátok. Agia Pelagia je jedním z krétských potápěčských center a na hlavní pláži funguje sportovní potápěčský klub. Preferujete-li spíše odpočinek v moři nebo hraní si s dětmi, lze tu nalézt několik dobře chráněných zátok s klidnou a prohřátou vodou.

Hlavní pláž Agia Pelagia pokrývá jemný, zlatavý písek a pobřeží klesá do moře pozvolna. Pláž je organizovaná a nabízí turistům širokou škálu vodních adrenalinových sportů, včetně potápěčské školy. Západně od hlavní pláže leží pláž Filakes (malinkatá a klidná pláž pod hotelem Capsis), pláž Kladissos (menší pláž, kam se lze uchýlit v hlavní turistické sezoně, kdy je centrální pláž přeplněná turisty) nebo pláže Mononaftis a Psaromoura (také bývají prázdnější, ale na rozdíl od ostatních jsou už více vystaveny severním větrům). Zamíříte-li naopak východně od hlavní pláže, dojdete na pláž Ligaria (pěkná pláž, dobře chráněná před větrem) nebo pláž Mades (malá pláž s několik obchůdky, je odtud vidět i velký luxusní hotel Athina Palace).

Výlety a památky v blízkém okolí

Symbolem přímořského letoviska je malý kostelík svaté Pelagie (Aghia Pelaghia), který stojí na vysoké skále přímo nad mořem. Kostelík nechali místní postavit právě na tomto místě, protože tu byla nalezene její ikona. Za jeden z nejkrásnějších klášterů na Krétě je považovaný nedaleký klášter Savathianon, v jehož areálu se nachází jeskyně s vestavěným kostelík Aghios Antonio. Oblíbeným cílem výletů jsou také vesnička Rodgia s nádherným výhledem na celou zátoku a město Heraklion a vesnička Achlada s krásnou starou kamennou fontánou a kostely Aghios Ioannis a Aghios Tryfonas.

Díky blízkosti hlavní silnice je letovisko dobrým výchozím bodem pro poznávání krás celého ostrova Kréta. Jistě navštivte i hlavní město Heraklion s pozůstatky benátských hradeb, krásným přístavem a dalšími historickými památkami.

Pro koho je středisko vhodné

Letovisko Agia Pelagia je ideální pro odpočinkovou dovolenou. Hlavní ruch se odehrává u pobřeží letoviska, kde si návštěvníci užívají krásné písčité pláže, blízké taverny a mohou tu zažít i trochu adrenalinu v podobě potápění či plachtění. Bujarý noční život nebo jiné vyžití tu ale nečekejte. Na druhou stranu, hlavní město je odtud blízko a tak si můžete za zábavou, nákupy a historickými památkami zajet například tam.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Lygaria

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám