Kréta - další informace

Hlavní strana -Kréta -Ostatní -Letiště Nikos Kazantzakis Heraklion

Letiště Nikos Kazantzakis Heraklion - ostrov Kréta

Letiště Nikos Kazantzakis, Letiště Heraklion

Letiště Nikos Kazantzakis Heraklion

Mezinárodní letiště Nikos Kazantzakis se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta a je největším letištěm Kréty. Leží v těsné blízkosti hlavního města Heraklion, cca 3 km východně od centra města.

Oficiálně nese letiště jméno řeckého spisovatele a filozofova Nikose Kazantzakise, mezi místními se mu říká jednoduše "letiště Heraklion". Letiště Nikos Kazantzakis je hlavním a největším na Krétě a zároveň je také druhým nejrušnějším letištěm v Řecku, hned po mezinárodním letišti v Athénách. V letní sezoně slouží početným charterovým letům z celé Evropy, po zbytek roku sem létají především linky z Athén a ostatních řeckých měst.

Letiště bylo postaveno v roce 1937 a o dva roky později na něm přístálo první letadlo. Během druhé světové války, v období let 1941 až 1946, byl však provoz na letišti pozastaven. V době obnovení provozu letiště byl ale jeho stav velmi provizorní a letištní budova se skládala ze tří stanů, přičemž jeden sloužil jako správa letištního úřadu, druhý jako kancelář a třetí byl pro obsluhu cestujících. V roce 1947 se areál dočkal prvních změn a vyrustla tu menší letištní budova pro cestující. S výstavbou první ranveje začala v roce 1948 z letiště startovat letadla do různých destinací po celé Evropě. Kapacita staré letištní budovy ale začala být postupem času nedostatečná a v roce 1971 byla vybudována nová a mnohem větší letištní budova.

Dnes na letišti funguje 15 parkovacích míst pro velká letadla a kontrolní věž navádí letadla na dvě přistávací a vzletové dráhy. V letištním terminálu je pasažéřům k dispozici dostatečný počet odbavovacích míst, toalet i obchodů, součástí areálu jsou také restaurace, úschovny zavazel, směnárny či dokonce autopůjčovna.

Přestože letiště prošlo značnou výstavbou i modernizací, v letních měsících kapacitně nestíhá. Letiště má jeden poměrně zastaralý terminál, který svou velikostí odpovídá běžnému provozu v průběhu roku, v hlavní turistické sezoně je ale značně přetížený. V roce 2017 se definitivně rozhodlo o výstavbě nového moderního letiště, termín dokončení je zatím stanoven na rok 2025.

Z Prahy na ostrov Kréta trvá let přibližně 3 hodiny. Po přistání mohou turisté využít autobus, který je zaveze do centra města Heraklion. Odtud se poté další autobusové linky rozjíždějí do největších a nejznámějších letovisek ostrova.

IATA kód: HER

ICAO kód: LGIR

Web: www.heraklion-airport.info , www.heraklionairport.net 

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám