Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení

Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení

Nezpůsobilo naštěstí žádné velké škody

Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení

27. 10. 2018 V noci na pátek postihly řecký ostrov Zakynthos otřesy o síle 6,8 stupně, které byly cítit i v dalších oblastech Jónského moře. Podle hasičů a místních úřadů ale nezpůsobily žádné rozsáhlé škody, nejsou hlášeny ani oběti na životech či vážně zranění.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo na jihu ostrova Zakynthos, v blízkosti turisticky oblíbeného letoviska Laganas, v hloubce 14 km pod Jónským mořem. Silné otřesy probudily místní obyvatele ve dvě hodiny ráno místního času a byly cítit i v pevninském Řecku a dokonce i v některých oblastech jihovýchodní Itálie, Albánie nebo Libye. Do rána přístroje zaznamenaly ještě asi třicet slabších otřesů. Následnou vlnu tsunami zemětřesení naštěstí nevyvolalo.

Zemětřesení poničilo přístav v hlavním městě Zakynthos, na kterém je vidět dlouhá trhlina. Poškozen byl i historický klášter ze 13. století, jediná stavba na nedalekém ostrůvku Strofádes (známý také jako Stamfani). Jinak si žádné větší škody silné otřesy nevyžádaly, za což podle seismologa E. Lekkase vděčí ostrov zejména přísným stavebním regulacím. Zakynthos leží v seismicky velmi aktivní oblasti a společně s dalšími řeckými ostrovy i řeckou pevninou čelí každoročně velkému množství různě intenzivních otřesů.

V pátek zůstaly na Zakynthu zavřeny školy i některé úřady, jednak kvůli výpadku proudu v některých oblastech ostrova a také proto, aby je z preventivních důvodů zkontroloval nejprve statik. Život na ostrově se ale rychle vrací do normálu.