Pláže na poloostrově Chalkidiki

Pláž Ouranoupoli - Chalkidiki (Athos)

Ouranopolis Beach

Ouranoupoli

Krásná písečná pláž Ouranoupoli (nebo také Ouranopolis) se nachází v severní části poloostrova Athos na Chalkidiki, v blízkosti stejnojmenného prázdninového letoviska. Unikátní je tím, že přímo na pláži stojí známá strážní věž Prosfórion.

Chalkidiki, Ouranoupoli na mapě Google maps

Letovisko Ouranoupoli

Pláž Ouranoupoli tvoří součást oblíbeného turistického střediska Ouranoupoli (Ouranopolis). Ouranoupoli je malebné přístavní městečko a také poslední veřejně přístupná oblast na poloostrově Athos. Zbylá část poloostrova již náleží pod správu mnišské republiky Agion Oros ("Posvátná Hora"), kam mají přístup pouze tamní mniši a dospělí muži, kteří získali zvláštní povolení (ženy a děti mají vstup zakázán).

Charakteristika pláže Ouranoupoli

Letovisko lemuje krásné pozvolné pobřeží pokryté většinou pískem, místy také oblázky. Největší část tvoří pláž Ouranoupoli s jemným zlatavým pískem, dostatečně turisticky vybavená (lehátka, slunečníky, bary ad.). Moře je v této oblasti jasně modré a koupání je tak opravdovým zážitkem a relaxem. Pláž si také turisté vybírají jako místo pro pozorování úchvatného západu slunce.

Strážní věž Prosfórion a přístav Ouranopolis

Atrakcí této pláže je velká středověká strážní věž Prosfórion, kterou ve 14. století (možná i dříve) vybudovali mniši ochranu místního kláštera. Prosfórion je největší a nejlépe zachovalou věží na poloostrově Chalkidiki.

V těsné blízkosti pláže funguje důležitý přístav, který městečku zajišťuje spojení s ostatními letovisky na Chalkidiki, ale i s městem Soluň (Thessaloniki). Během svého pobytu na pláži můžete využít i nabídku kratších lodních výletů a podniknout například plavbu kolem poloostrova Athos a alespoň zdálky pozorovat tajemné prostředí mnišských klášterů ukrytých v zalesněných skalách.

V hlavní turistické sezoně mohou být ale pláž i přilehlé letovisko přeplněné turisty. Ideálním řešením je tehdy pronajmout si v přístavu malý člun a poodplout jen kousek stranou. Pobřeží je v těchto místech plné malých tichých plážiček i skrytých zátok.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám