Kréta - další informace

Hlavní strana -Kréta -Ostatní -Turistické informace

Turistické informace

Praktické rady pro návštěvníky ostrova Kréta

Turistické informace

Chystáte se letos poprvé na řecký ostrov Kréta? A zajímá vás, jaké doklady si musíte před cestou vyřídit, jak dlouho sem poletíte nebo o kolik si máte přetočit hodinové ručičky? Potom si přečtěte naše praktické informace pro turisty a buďte tak na svoji dovolenou lépe připraveni.

Základní informace o ostrově Kréta:

Kréta je největším a zároveň také nejjižnějším řeckým ostrovem, nachází se na rozhraní Egejského a Libyjského moře. Hlavním městem Kréty je Heraklion a celková populace ostrova čítá více než 600 tisíc obyvatel. Jakožto nedílná součást Řeckého království je Kréta členem NATO i Evropské unie.

Jazyk:

Oficiálním jazykem Kréty je řečtina. Nicméně v turistických střediscích se běžně mluví anglicky, německy, francouzsky, rusky i dalšími světovými jazyky. Místní Řekové si však velmi cení toho, když se cizinci snaží alespoň nějaká řecká slovíčka používat, a proto se toho určitě nebojte.

Měna:

Tak jako v celém Řecku se i na Krétě platí eury.

Čas:

Kréta se stejně jako ostatní řecké ostrovy nachází v časovém pásmu GMT+2. Čas je tu tak v průběhu celého roku posunutý oproti ČR o plus jednu hodinu, protože i Kréta střídá zimní a letní čas stejně jako my.

Délka letu:

Doba letu z ČR na ostrov Kréta se pohybuje mezi 2 až 3 hodinami. Na Krétu se od nás létá z Prahy, Brna i Ostravy a na Krétě můžete přistát buď na mezinárodním letišti v Heraklionu nebo na mezinárodním letišti v Chanii. Pro příklad let z Prahy do Heraklionu trvá obyčejně 2 hod. a 50 minut.

Podnebí a počasí:

Kréta je nejjižnějším řeckým ostrovem a zdejší podnebí je charakterizováno jako mírné středomořské s horkými a slunečnými léty a deštivými a mírnými zimami. Podívejte se také na aktuální počasí na Krétě.

Dovolená na Krétě a cestovní doklady:

Občanům ČR postačí pro vstup na území Kréty (a potažmo celého Řecka) platný cestovní doklad, tedy cestovní pas nebo občanský průkaz. A totéž platí i pro děti, včetně těch nejmenších. Žádná víza ani povolení požadována nejsou. Pouze v případě, že byste tu chtěli strávit dobu delší než 3 měsíce, je nutné navštívit nejbližší úřad cizinecké policie v dané oblasti a zažádat si o povolení k pobytu.

Řidičský průkaz:

Plánujete-li si na dovolené vypůjčit auto nebo motorku a řídit, stačí vám klasický řidičský průkaz (není vyžadován mezinárodní řidičský průkaz). Samozřejmě platný stejně jako ostatní doklady.

Cestování se zvířaty:

Pro cestování s domácími mazlíčky platí dvě základní informace – zvíře musí být řádně očkováno a musí mít vystavený mezinárodní očkovací průkaz. Podle krétských zákonů se pes může pohybovat na volném prostranství za předpokladu, že je na vodítku (u větších plemen včetně náhubku) a uklízíme po něm veškerý nepořádek. Podle dalšího nařízení je zakázán pohyb zvířat ve vodě v blízkosti plavců. Pro pravidla týkající se cestování s mazlíčky s konkrétní leteckou společností a pobytu v konkrétním hotelu kontaktujte svoji cestovní agenturu.

Celní předpisy:

Pro dovoz některých věcí a zboží na Krétu platí určitá omezení a limity. Nejčastěji se čeští turisté ptají na léky (své léky s sebou vézt můžete, absolutní zákaz platí na drogy a jiné omamné a psychotropní látky), cigarety (povolen limit 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku na osobu) a alkohol (různé limity na různé druhy alkoholu, např. max. 2 litry vína na osobu).

Omezení platí samozřejmě i na vývoz některých věcí. Varování platí především pro ty, kteří si ze svých dovolených rádi vozí jako suvenýry např. vlastnoručně vylovené mušle apod. Budete-li si chtít z Kréty odvézt nějakou rostlinu nebo zvířátko, předem se prosím raději informujte, zda nepatří mezi ohrožené druhy a zda se vyvážet vůbec mohou.

Důležitá telefonní čísla:

Kréta má spolehlivou síť mobilních telefonních operátorů, s telefonním signálem byste tak neměli mít žádný problém.

Mezinárodní telefonní předvolba pro Řecko je +30.

Budete-li v úzkých, i zde funguje evropské číslo tísňového volání 112. Jinak má Kréta svá čísla pro první pomoc (166), zdravotnickou službu (1016), policii (100) a hasiče (199).

Zdravotní péče na Krétě:

Kréta má ve srovnání s jinými řeckými ostrovy poměrně slušnou síť různých zdravotnických zařízení (nemocnice, polikliniky, zdravotní střediska apod.). Občané EU by s sebou měli mít evropský průkaz zdravotního pojištění, která je opravňuje k nároku na nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Tato neodkladná péče je bezplatná, často je však potřeba nejprve v místě ošetření zaplatit a teprve po návratu do ČR si nechat náklady proplatit u své zdravotní pojišťovny. Proto si nechávejte vždy vystavit doklad o zaplacení.

Pozor ale na to, že do této nutné a neodkladné zdravotní péče nepatří nadstandardní služby, zejména převoz do ČR ať už v případě nemoci, úrazu či převoz ostatků v důsledku úmrtí. Pro tyto případy je třeba se před cestou navíc ještě připojistit.

Ubytování a hotely:

Voda z kohoutku:

Voda z vodovodních kohoutků je pro běžnou spotřebu bezpečná. Nicméně na pití se turistům doporučuje kupovat vodu balenou.

Zásuvky a elektrické spotřebiče:

Parametry elektrické sítě jsou klasicky 220 V (50 Hz). Pro nás Evropany není obyčejně potřeba žádný speciální adaptér do zásuvky.

Další zajímavosti o ostrově Krétě:

Kouření:

Podle krétského zákona je kouření zakázáno ve všech uzavřených veřejných prostorách. Hotely a jiná ubytovací zařízení mohou mít speciálně vyhrazené kuřárny.

Nudismus:

V rekreačních střediscích na Krétě je nudismus obecně povolen.

Svatby:

Snoubenci by se měli obrátit na konkrétní město či obec, ve kterém chtějí sňatek uzavřít, a zde vyřídit veškeré formality. Manželství dvou osob stejného pohlaví není na Krétě povoleno.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám