Letoviska ostrova Lesbos

Molyvos - ostrov Lesbos

Historické městečko Molyvos, zapsané v seznamu UNESCO, je perlou ostrova řeckého ostrova Lesbos. Letovisko ležící na severním pobřeží ostrova, ve vzdálenosti asi 60 kilometrů serverozápadně od hlavního města Mytilini, vás okouzlí svojí architekturou. Typické jsou pro něj kamenné domečky s červenými střechami zasazené do příkrých svahů.

Lesbos, Molyvos na mapě Google maps

Dominantou města, ve kterém žije jen něco málo přes 1 500 obyvatel, je pevnost, jejíž historie sahá až do byzantské éry. V roce 1373 byla rekonstruována kupcem Francescem Gattelusim z Janova. K pevnosti se dostanete příkrými dlážděnými ulicemi, které jsou pro Molyvos stejně typické jako domky s červenými střechami.

Od pevnosti se můžete vydat dolů tzv. hlavní třídou, kde najdete spoustu obchůdků se suvenýry a turistickým zbožím, květinami, ale i vínem nebo sladkými dobrotami. K posezení a odpočinku láká velké množství místních taveren, nejvíce jich najdete na zmiňované hlavní třídě a také u přístavu, kde kotví nejen čluny místních rybářů, ale i výletní lodě.

Procházkou můžete dojít až k oblázkové pláži, kde se můžete nejen vykoupat, ale také si zapůjčit rozličné vybavení pro vodní sporty. Pokud fandíte nudismu, určitě navštivte oblázkovo-písčitou pláž, která je dále od města.

Ti, kteří mají rádi archeologii, by určitě neměli vynechat návštěvu místní radnice, kde se nachází sbírka archeologických nálezů a zároveň sbírka fotografií, které přibližují osvobození země od turecké nadvlády. V Molyvosu najdete tři kostelíky, z nichž dva, kostel sv. Kiriaki a kostelík sv. Panteleimona, byly postaveny v roce 1844, třetí, kostel sv. Taxiarchise, je o 49 let starší. Za návštěvu stojí všechny tři. Mezi architektonické zajímavosti patří i vyhořelý dům v centru města, kam slavný řecký prozaik 20. století Stratis Myrivilis situoval osudy hlavní hrdinky románu Učitelka se zlatýma očima.

Molyvos, stejně jako většina ostatních řeckých letovisek, se západem slunce ožívá a je ideálním místem zejména pro turisty, kteří si chtějí Řecko užít nejenom ve dne, ale i v noci. Pokud se vám nebude chtít trávit večer v některém z místních barů nebo na diskotéce, můžete navštívit oblíbené letní kino, nemusíte se bát, že byste si film neužili, obvykle je promítám v řečtině s anglickými titulky.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám