Letoviska ostrova Lesbos

Mytilini - ostrov Lesbos

Město Mytilini či Mytilény, podle něhož se jmenuje celé přilehlé letovisko, je hlavním a zároveň největším městem ostrova Lesbos. Leží při moři v jihovýchodní části ostrova.

Lesbos, Mytilini na mapě Google maps

Město bylo založeno v 10. století př. n. l., vystavěno na sedmi pahorcích (podobně jako třeba Řím). Mytilini je obchodním, administrativním a kulturním centrem ostrova a v současné době zde žije zhruba 28 tisíc obyvatel. Ačkoliv se jedná o moderní město s veškerým turistickým zázemím, zachovává si i nadále tradiční prvky a pečuje o spoustu historických památek.

Oblíbenými zastávkami turistů jsou především dobře zachovaný antický přístav Malois Limin, zbytky tzv. agory se sloupy (což je antické shromaždistě obyvatel ze 3. století př. n. l.) a pozůstatky starověkého amfiteátru (také ze 3. století př. n. l.). Nedaleko za městem se nachází bývalý římský akvadukt, který ve své době přiváděl do města vodu. Za prohlídku určitě stojí i velká pevnost Gattelusi, vystavěná pro benátského vládce ostrova ze 14. století, pozůstatky mešit v typické turecké architektuře nebo kostely sv. Teraphona a sv. Theodorona a katedrála sv. Athanasiuse.

Při návštěvě hlavního města můžete zavítat i do několika zajímavých muzeí - pro turisty je zde otevřeno Archeologické, Byzantinské a Theofilovo muzeum. Archeologické muzeum se rozprostírá ve dvou budovách, přičemž stará budova nabízí výstavu předmětů z dob sahajících až do 7. století př. n. l. (mince, keramika, mozaiky) a v nové budově jsou k vidění exhibice obrazů. Byzantinské muzeum shromažďuje předměty z dob byzantské nadvlády a Theofilovo muzeum je muzeum moderního umění, vystavující především obrazy místního lidového umělce Theophila Chatzimichaela. Chatzimichael žil v letech 1873 - 1934 a je známý dnes velmi cennými malbami s motivy řecké mytologie, historie, přírody i běžného života. Ve světě ho proslavil umělecký kritik Stratis Eleftheriades, zvaný Teriades. Kromě toho zde můžete obdivovat také obrazy světoznámých umělců Picassa, Matisse, Chagalla a mnoha dalších.

Po prohlídce historických památek přijde jistě vhod i trocha toho lenošení a společenského života. Pláž v letovisku Mytilini je dlouhá s pozvolným vstupem do moře, dá se tu krásně relaxovat, užívat si sluníčka i provozovat vodní sporty. V bízkosti leží místní přístav, kde kotví výletní lodě, luxusní jachty i malé rybářské bárky. Vše potřebné najdete v centru města, na ulici Emou a hlavní promenádě je několik hotelů a objevíte zde mnoho různých taveren, barů a restaurací, ve kterých se dá příjemně najíst a posedět u sklenky vína. Také se tu konají tradiční trhy. Noční život na Mytilini je plný hudby z místních diskoték.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám