Letoviska ostrova Lesbos

Petra - ostrov Lesbos

Na severním pobřeží ostrova, asi 55 kilometrů serverozápadně od hlavního města se nachází městečko Petra, které je známé především díky pozoruhodnému kostelíku Panagia Glykofilousa.

Lesbos, Petra na mapě Google maps

Kostel Panagia Glykofilousa (český název je Panna Marie Sladcelíbající) pochází z 18. století a je postavený vysoko na skále. Tvoří tak přirozenou dominantu celého zálivu. Pokud zdoláte 114 schodů, otevře se vám překrásný výhled do širokého okolí. Další architektonickou zajímavostí v Petře je kostelík Agios Nikolaos, ve kterém můžete zhlédnout fresky ze 16. století. Stavbu najdete nedaleko Panagia Glykofilousa, přímo pod zmiňovanou skálou.

Po prohlídce pamětihodností si můžete zajít na místní písečné pláže (některá pásma jsou při vstupu do moře oblázková), projít se po promenádě a večer si užít nádherný západ slunce.

Petra je to pravé místo pro romantické duše. Malé uličky přímo vydechují klid a pohodu. Navštívit můžete množství kaváren, taveren i barů, určitě se vydejte do místní vyhlášené cukrárny. Stejně jako v jiných letoviscích jsou zde k dispozici obchůdky s jídlem, bankomat a nechybí zde ani lékařská péče. V sezoně si můžete od místních prodejců zakoupit vynikající čerstvé ovoce, zeleninu nebo ryby.

Pokud vás budou bolet nohy, není problém si zapůjčit automobil nebo motocykl. Při projížďce městečkem ale dávejte pozor, uličky jsou opravdu křivolaké. Zatoužíte-li po výletu mimo Petru, doporučujeme zajet do 5 kilometrů vzdáleného historického městečka Molyvos, kam se dostanete autobusem, pěšky i taxíkem. (V případě, že se vám nepodaří sehnat taxi na ulici, požádejte o pomoc číšníka v nejbližší taverně.) Vydat se můžete i do 6 kilometrů vzdálené horské vesničky Petra, odkud je nádherný výhled z restaurace s vynikajícím řeckým jídlem.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám