Greece

Aktuálně

Hlavní strana - Aktuálně - Formulář ke vstupu do Řecka je nutné vyplnit předem

Formulář ke vstupu do Řecka je nutné vyplnit předem

(tzv. Passenger Locator Form)

29. 6. 2020 (aktualizováno 13. 7. 2020) Každý cestující nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí 24 hod. před vstupem na území Řecka vyplnit a odeslat oficiální elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Nevyplnění formuláře může být důvodem k odepření vstupu do země.

Od 1. 7. 2020 umožňuje Řecko vstup na své území leteckou, lodní i pozemní dopravou. Cestující, včetně turistů, mohou využít všechna mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů, trajekt z Itálie do přístavů Patras a Igoumenitsa nebo průjezd přes silniční hraniční přechod s Bulharskem Kulata - Promachonas. Pozemní hranice s ostatními sousedními státy - Tureckem, Albánií a Severní Makedonií - zůstávají pro turisty i nadále uzavřeny.

Velvyslanectví ČR v Athénách upozorňuje na novou povinnost pro cestující při vstupu na území Řecka. Řecká vláda přijala rozhodnutí, že každý cestující bez ohledu na výchozí destinaci a státní příslušnost musí 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit a odeslat oficiální elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form - PLF). Formulář pro vstup do Řecka je uložen na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/. Formulář je v angličtině a cestující v něm musí uvést všechny plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku. Po jeho vyplnění obdrží odesílatel nejprve potvrzení o přijetí formuláře a následně po jeho vyhodnocení ze strany řeckých úřadů obdrží odesílatel také individuální čárkový kód (QR kód), kterým se musí prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, trajektem či po silnici. Cestující bez QR kódu nemusí být vpuštěni na palubu letadla ani na území Řecka!

Nadále platí to, že cestující ze všech destinací mohou být při vstupu do Řecka podrobeni namátkovým testům na Covid-19 a budou povinni tyto testy strpět. Odmítnutí podstoupit namátkový test může být, stejně jako nevyplnění dotazníku, důvodem k odepření vstupu do země.

Řecká vláda upozorňuje, že vstupní podmínky na území Řecka se mohou změnit v případě zhoršení epidemiologické situace ve výchozích zemích nebo v Řecku. Viz Nová opatření přijatá v souvislosti s Covid-19.

Zdroje:

Velvyslanectví České republiky v Athénách (https://www.mzv.cz/athens/cz/)
Gov.gr - Protocol for Arrivals in Greece (https://travel.gov.gr/#/)