Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Formulář ke vstupu do Řecka je nutné vyplnit předem

Formulář ke vstupu do Řecka je nutné vyplnit předem

(tzv. Passenger Locator Form)

29. 6. 2020 (aktualizováno 14. 9. 2020) Každý cestující nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí 24 hod. před vstupem na území Řecka vyplnit a odeslat oficiální elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Nevyplnění formuláře bývá zpravidla důvodem k odepření vstupu do země.

Od 1. 7. 2020 umožňuje Řecko vstup na své území leteckou, lodní i pozemní dopravou. Cestující, včetně turistů, mohou využít všechna mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů, trajekt z Itálie do přístavů Patras a Igoumenitsa nebo průjezd přes silniční hraniční přechod s Bulharskem Kulata - Promachonas. Pozemní hranice s ostatními sousedními státy - Tureckem, Albánií a Severní Makedonií - zůstávají pro turisty i nadále uzavřeny.

Velvyslanectví ČR v Athénách upozorňuje na povinnost pro cestující při vstupu na území Řecka. Řecká vláda přijala rozhodnutí, že každý cestující nad 18 let bez ohledu na výchozí destinaci a státní příslušnost musí 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit a odeslat oficiální elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form - PLF). Formulář pro vstup do Řecka je uložen na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/. Formulář je v angličtině a cestující v něm musí uvést všechny plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku. Spolucestující děti do 18 let se zapisují do formuláře jednoho z rodičů (zpravidla toho se stejným příjmením). Po vyplnění PLF formuláře obdrží odesílatel individuální čárkový kód (QR kód), kterým se musí prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, trajektem či po silnici. Cestující bez QR kódu nebudou vpuštěni na palubu letadla ani na území Řecka!

Nadále platí to, že cestující ze všech destinací mohou být při vstupu do Řecka podrobeni namátkovým testům na Covid-19 a budou povinni tyto testy strpět. Výběr testovaných osob probíhá automaticky na základě údajů uvedených cestujícím v PLF formuláři. Odmítnutí podstoupit namátkový test bývá zpravidla důvodem k odepření vstupu do země.

Testované osoby musí do sdělení výsledku PCR testu setrvat v dobrovolné izolaci na adrese uvedené v PLF formuláři (např. v jejich hotelu). V případě pozitivního výsledku testu musí poté setrvat 14 dní v karenténě, a to buď na jimi udané adrese nebo v úřady určeném hotelu. Tato povinnost se však může vztahovat i na jejich nejbližší spolucestující (např. rodinu či přátele) a porušení karantény je pokutováno (5 000 Eur).

Řecká vláda upozorňuje, že vstupní podmínky na území Řecka se mohou změnit v případě zhoršení epidemiologické situace ve výchozích zemích nebo v Řecku. Viz Nová opatření přijatá v souvislosti s Covid-19.

Při návratu občana ČR z dovolené v Řecku zpět do ČR není vyžadována karanténa ani negativní výsledek PCR testu na Covid-9. Na tzv. "semaforu bezpečných zemí" Ministerstva zahraničních věcí ČR je Řecko stále zelené (tzn. země s nízkým rizikem nákazy).

Zdroje:

Velvyslanectví České republiky v Athénách (https://www.mzv.cz/athens/cz/)
Gov.gr - Protocol for Arrivals in Greece (https://travel.gov.gr/#/)
Ministerstvo zahraničních věcí ČR (https://www.mzv.cz/jnp/cz/index.html)