Aktuálně

Hlavní strana -Aktuálně -Lesní požáry v Řecku

Lesní požáry v Řecku

Požáry na ostrovech Kos, Chios a Kréta by měly být již pod kontrolou

2. 7. 2024 (aktualizováno 3. 7. 2024) Rozsáhlý požár na řeckém ostrově Kos je již pod kontrolou hasičů, dále se nerozšiřuje ani požár na ostrově Chios. Víkendové požáry z okolí Athén a následný požár u města Heraklion na ostrově Kréta by podle posledních zpráv měly být již uhašeny.

Od pondělí 1. července zasahují hasiči na turisticky oblíbeném ostrově Kos, kde hoří ve střední části vnitrozemí ostrova. Lesní požár byl poměrně rozsáhlý, zasahoval k vesnicím Pyli a Antimachia, i k prázdninovému letovisku Kardamena. Obyvatelé i turisté z oblasti Kardamena museli být evakuováni, někteří se ale již mohli vrátit do svých obydlí a hotelů. Objevily se zprávy a fotografie domů a jejich okolí poškozených ohněm, zejména v oblasti Kardameny. Byly připraveny také lodě, pokud by bylo potřeba evakuovat obyvatele Kosu po moři. Podle zpráv z místa je již oblast pod kontrolou.

Aktuálně pokračují hasebné práce také na řeckém ostrově Chios. V západní části ostrova, v oblasti Metochi a Sidirounda, byla vyhlášena evakuace obyvatelstva. Podle aktuálních zpráv se intenzita požáru snížila, hoří v horské oblasti a žádná obydlí nejsou v ohrožení. V sobotu vypukl požár na řeckém ostrově Serifos a vlivem silného větru se rychle rozšířil, poškodil domy a vyžádal si evakuaci několika vesnic. Hořelo také v nízkém porostu u hlavního města Heraklion, na řeckém ostrově Kréta.

Řecká vláda v čele s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem na pondělním zasedání kabinetu vyjádřila obavy, že letošní léto bude v Řecku kvůli lesním požárům mimořádně náročné a nebezpečné. Již v červnu čelilo Řecko velkému suchu a nepříznivým povětrnostním podmínkám, zažilo dokonce vlnu veder s teplotami nad 40 °C, která dorazilo dříve než obvykle. Po loňském roce, kdy Řecko sužovaly velmi silné lesní požáry, včetně rozsáhlého požáru na řeckém ostrově Rhodos, který si vyžádal i evakuaci několika tisíc turistů, přijala země určitá opatření - zejména posílení požárních sborů, zapojení bezpilotních prostředků, ale také větší důraz na prevenci.

Dva rozsáhlé požáry u Athén, které vypukly 30. června, se již podařilo dostat pod kontrolu. Hořelo v řídce osídlené oblasti poblíž města Keratea (jižně od Athén) a v hustém borovicovém porostu u města Stamata (severně od Athén), proběhla také evakuace obyvatel. Na řadě míst v hlavním městě Athény byl cítit kouř.