Letoviska ostrova Kos

Pyli - ostrov Kos

Pili

Pyli

Pyli je jedna z nejstarších vesnic na ostrově Kos a nachází se ve střední části jeho vnitrozemí, cca 16 km jihozápadně od hlavního města. Dělí se na dvě části - Kato Pili ("Dolní Pili"), která se rozprostírá na ještě relativně rovinatém podloží, a Áno Pili ("Horní Pili") zasahující už na úpatí hory Dikeos.

Kos, Pyli na mapě Google maps

Vesnice Pyli je obklopena svěží zelení a olivovníkovými háji. Turisté ji při výběru své dovolené často opomíjejí, čemuž odpovídají i menší možnosti v oblasti ubytování, ale vesnička toho má hodně co nabídnout. Stále si uchovává atmosféru staré řecké vesnice s kamennými domy, starou kavárnou a malými tavernami, které obklopují místní náměstí Platía. V městečku se nachází několik chutných taveren a restaurací nabízejících tradiční řecká jídla i mezinárodní pokrmy.

Můžete tu navštívit Pyliotiko Spiti ("Traditional House"), starý rolnický dům se třemi pokoji, kde se kuchyně, obývací pokoj a ložnice dochovaly s originálním nábytkem i drobnostmi tak, jak je zde majitelé zanechali před více než 100 lety. V blízkosti se nachází kašna Pigi s pramenem studené vody vytékající ze 6 fontán, které mají podobu lvích hlav. A jen o pár metrů dále stojí kostel Agios Nikolaos, podle kterého místní obyvatelé nazývají i horní část vesnice.

Pili je velmi kulturní město a během roku zde můžete zažít mnoho oslav a festivalů. V únoru se koná slavný karneval Pyli, na den svatého Jiří (Agios Georgios) pořádají obyvatelé festival „panighyri“ s koňskými dostihy. V červnu se odehrává slavnost na počest sv. Jana Klidonase (Agios Ioannis Klidonas) a během srpna obec organizuje hned několik kulturních akcí s cílem přilákat co nejvíce turistů.

Pyli leží 4 km jižně od letoviska Marmari a jeho krásné, dlouhé a dobře organizované písčité pláže. Místní z Pyli využívají Marmari jako nejbližší přístav. Přibližně 4 km jihovýchodně od Pyli se nachází Paleo Pili ("Staré Pyli"), dnes již opuštěná vesnice s byzantským hradem na úpatí pohoří Dikeos.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Letoviska v blízkém okolí: Asfendiou, Lagoudi, Marmari, Zia

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kos: Kardamena, Kefalos, Marmari, Město Kos, Tigaki

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám