Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Údolí motýlů (Petaloudes)

Údolí motýlů (Petaloudes) - ostrov Rhodos

Údolí motýlů (Petaloudes)

Údolí motýlů, řecky nazývané Petaloudes, je 5 km dlouhé zelené údolí nacházející ve vnitrozemí ostrova Rhodos, asi 23 km od hlavního města. V údolí je i díky protékající říčce vytvářeno zvláštní vlhké a svěží mikroklima, které sem každoročně láká tisíce motýlů přástevníka kostivalového.

Rhodos, Údolí motýlů (Petaloudes) na mapě Google maps

Návštěva Údolí motýlů "Petaloudes" patří k nejoblíbenějším výletům na ostrově Rhodos, protože zdejší příroda nabízí opravdu jedinečný zážitek a pohybujete se ve velmi příjemném prostředí ve stínu stromů a v okolí chladné vody. Údolí motýlů se nachází zhruba 7 km od malého přímořského letoviska Theologos (Tholos) na západním pobřeží ostrova a např. 20 km od velmi oblíbeného a živého turistického střediska Faliraki na východním pobřeží ostrova. Do rezervace jezdí i speciální veřejné autobusy.

V okolí říčky Pelekanos, která v rokli vytváří potůčky i vodopády a nevysychá ani v těch nejteplejších dnech, pobývají celá hejna nočního motýla druhu přástevník kostivalový (Callimorpha Quadripunctaria). Tyto můry se sem uchylují v době páření, zřejmě zlákáni omamnou vůní pryskyřice stromů ambroň východní (řecky „Zitia“). Údolí bývá jejich domovem zpravidla od začátku června do poloviny září, kdy přes den spící hejna motýlů obalují celé kmeny stromů a kameny.

Přástevníci mají oranžová křídla se čtyřmi černými skvrnami. Ty jsou ale vidět pouze při letu. Pokud motýli sedí a spí, jsou nenápadní a splývají s pozadím. Někteří návštěvníci údolí tak schválně můry polekají, aby vzlétly, například tlesknutím rukou. Pravděpodobně i z tohoto důvodu se však počet přebývajících motýlů každoročně snižuje, protože tito motýli nemají žaludek a v období zhruba někdy od května až do páření, či snášení vajec nejedí. Přežívají pouze z energie, kterou si nastřádali z jejich předešlého vývojového stadia housenek. Vyrušení návštěvníky tak pro ně znamená zbytečnou spotřebu cenné energie. Hlavní prosba na návštěvníky Údolí motýlů tak zní: prosím tiše a ohleduplně.

Návštěvníkům je z celkové délky přírodní rezervace zpřístupněna jen její část, asi 1 km dlouhý úsek, kterým vede poznávací stezka. Doporučujeme začít na jejím horním konci u kostelíka Moní Panagías Kalópetras, odkud budete mít nádherný výhled do celého kraje. Odtud se poté po upravených chodníčcích a schodech dostanete až na spodní okraj rokle, kde můžete ještě navštívit muzeum motýlů, umístěné v pěkně zrekonstruovaném italském domě z 30. let 20. století. V přírodovědném muzeu naleznete rozsáhlé informace o zdejší, velmi rozmanité fauně i floře a zvlášť zajímavou částí je „líheň“, kde se v chráněném prostředí se stabilními klimatickými podmínkami tito motýli množí.

V sezoně 2020 bylo vstupné 5 Eur a platilo pro vstup do celého údolí (údolí přetíná silnice, může se tak zdá, že má dvě části) i do muzea motýlů. Občerstvit se můžete v příjemné taverně.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám