Greece

Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana - Rhodos - Výlety - Údolí motýlů (Petaloudes)

Údolí motýlů (Petaloudes) - ostrov Rhodos

Údolí motýlů (Petaloudes)

Údolí motýlů, řecky nazývané Petaloudes, je 5 km dlouhé zelené údolí nacházející ve vnitrozemí ostrova Rhodos, asi 20 km od hlavního města. V údolí je i díky protékající říčce vytvářeno zvláštní vlhké a svěží mikroklima, které sem každoročně láká tisíce motýlů přástevníka kostivalového.

Rhodos, Údolí motýlů (Petaloudes) na mapě Google maps

V okolí říčky Pelekanos, která v rokli vytváří potůčky i vodopády a nevysychá ani v těch nejteplejších dnech, pobývají celá hejna nočního motýla druhu přástevník kostivalový (Callimorpha Quadripunctaria). Tyto můry se sem uchylují v době páření, zřejmě zlákáni omamnou vůní pryskyřice stromů ambroň východní. Údolí bývá jejich domovem zpravidla od začátku června do poloviny září, kdy přes den spící hejna motýlů obalují celé kmeny stromů a kameny. Přástevníci mají oranžová křídla se čtyřmi černými skvrnami. Ty jsou ale vidět pouze při letu. Pokud motýli sedí a spí, jsou nenápadní a splývají s pozadím. Někteří návštěvníci údolí tak schválně můry polekají, aby vzlétly, například tlesknutím rukou. Možná i z tohoto důvodu se počet přebývajících motýlů každoročně snižuje. Přírodní rezervace Pataloudes se pyšní velmi rozmanitou faunou i florou.

Návštěvníkům je z celkové délky údolí zpřístupněna jen jeho část, asi 1 km dlouhý úsek, kterým vede poznávací stezka. Doporučujeme začít na jejím horním konci u kostelíka Moní Panagías Kalópetras, odkud budete mít nádherný výhled do celého kraje. Odtud se poté po upravených chodníčcích a schodech dostanete až na spodní okraj rokle, kde můžete ještě navštívit muzeum motýlů. V sezoně 2015 bylo vstupné 5 Eur a platilo pro vstup do celého údolí (údolí přetíná silnice, může se tak zdá, že má dvě části) i do muzea motýlů. Občerstvit se můžete v příjemné taverně.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám