Letoviska ostrova Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Letoviska -Město Zakynthos (Chóra)

Město Zakynthos (Chóra) - ostrov Zakynthos

Město Zakynthos (Chóra)

Město Zakynthos je hlavním městem řeckého ostrova Zakynthos a rozprostírá se v jižní polovině jeho východního pobřeží. Zakynthos je moderní město s mnoha rozmanitými obchůdky a kavárnami i krásnými historickými památkami. V hlavním městě Zakynthos se nachází také největší a nejvýznamnější přístav ostrova.

Zakynthos, Město Zakynthos (Chóra) na mapě Google maps

Historie a památky města Zakynthos

Zakynthos je největší město ostrova Zakynthos a v současnosti v něm žije zhruba 10 tisíc obyvatel. Hlavní město je známé pod zkráceným názvem Zante a místní jej nazývají také Chóra (tedy "město"), aby lépe odlišili město a ostrov stejného jména.

Město Zakynthos si v minulosti vysloužilo také označení "Benátky jihu", protože bylo postaveno podle benátské architektury. Benátská sídla se prolínala s městskými domy, ve městě bylo k vidění mnoho krásných zahrad, kamenných kostelů i náměstíček. Bohužel v roce 1953 zasáhlo ostrov Zakynthos velmi silné zemětřesení, které kompletně zničilo hlavní město a napáchalo škody po celém ostrově. Zemětření bylo navíc následováno rozsáhlými požáry. V hlavním městě Zante zůstaly stát pouze tři významné stavby - kostel sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Mikuláše. V 50. letech 20. století tak začala nová výstavba města Zakynthos.

Dnes je hlavní město Zakynthos především rušným a moderním turistickým centrem, které si však stále zachovává glanc minulosti. Při procházce Chórou můžeme obdivovat významné historické i náboženské památky, městem se táhnou ulice s arkádami, najdeme zde kostely s impozantními zvonicemi, malebná náměstí a uličky s kavárnami, restauracemi a obchody.

Dominantou města je kostel svatého Dionýsa, který byl založen mnichy již na počátku 18. století, aby zde mohli bezpečně a s úctou uložit ostatky svatého Dionýsa, patrona ostrova Zakynthos. Současná podoba kostela pochází z poloviny 20. století, přičemž stavební práce byly dokončeny v r. 1948, tedy jen pár let před velkým zemětřesením. To, že katedrála přežila ničivé zemětřesení v r. 1953, považují místní za zázrak a požehnání od sv. Dionýsa. Velká trojlodní bazilika stojí na nábřeží v blízkosti přístaviště a patří k ní také vysoká, bílá zvonice kostela, která byla vystavěna ve stylu zvonice baziliky sv. Marka v Benátkách.

Po pěkné přístavní promenádě Strada Marina lze dojít na hlavní Solomosovo náměstí. Dionýsios Solomos byl řecký spisovatel, básník a autor textu řecké hymny a na náměstí stojí jeho pomník. Nacházejí se tu také dvě významné stavby - Byzantské muzeum Zakynthos a kostel sv. Mikuláše. Byzantské muzeum tvoří architektonicky velmi zajímavý ústřední prvek Solomosova náměstí a na prostoru dvou rozlehlých pater prezentuje sbírku nádherných historických děl a předmětů z různých historických epoch ostrova Zakynthos.

Kostel sv. Mikuláše (Agios Nikolaos of Molos) je další stavbou, která odolala velkému zemětřesení v r. 1953. Jednolodní, kamenná bazilika byla vystavěna v r. 1561 a jedná se o nejstarší benátskou stavbu v městě Zante. V druhé polovině 20. století prošla renovací a za vidění stojí i zdobený interiér kostela. Zajímavostí je, že původně stál kostel sv. Mikuláše na malém ostrůvku a s městem byl spojen můstkem. Po zemětřesení se ale bylo třeba vyrovnat také s velkým množstvím stavební sutě ze zničených budov, nábytku a dalších věcí. V některých částech města tak došlo ke zvýšení terénu, v jiných částech (jako v případě ostrůvku s kostelem sv. Mikuláše) se zvětšila plocha města směrem více do moře.

Známým náměstíčkem je také náměstí sv. Marka (Platia Agiou Markou), z benátského období. Na náměstí stojí Muzeum Dionýsa Soloma a dalších významných osobností ostrova Zakynthos, které vystavuje portréty těchto důležitých zakynthoských postav, jejich životní příběhy, dále také rukopisy i osobní předměty Dionýsa Soloma.

Město Zakynthos jako moderní turistické centrum

Hlavní třídu města Zakynthos tvoří ulice Alexandra Roma, která směřuje z přístavní části města do jeho centrální části, k největšímu náměstí Dionýsa Soloma a k menšímu náměstí sv. Marka. Zatímco přes den jsou ulice a náměstí prázdné, protože většina turistů i místních vyhledává stín pod lodžiemi jednotlivých domů a obchodů (benátský prvek), navečer centrum města ožívá. Na náměstí se vytahují stoly a židle i stánky se suvenýry a ulice se plní světly, hudbou a lidmi. V Zante nalezneme velké množství restaurací, taveren a barů, např. i střešních restaurací, samozřejmostí jsou také obchody s rozličným zbožím. Pro večerní procházky a zábavu doporučujeme především náměstí D. Soloma, náměstí sv. Marka a pobřežní promenádu. Noční život tu zajištují noční kluby a diskotéky, kterých tu je poměrně hodně.

Ubytovat se turisté mohou v hotelech, a to jak v těch menších a skromnějších, tak i ve větších a luxusních hotelových budovách. Dává-li někdo přednost spíše soukromým apartmánům či menším vilkám k pronájmu, ty lze sehnat v blízkých letoviscích např. Bochali nebo Akrotiri.

Hlavní město Zakynthos je rušným přístavním letoviskem, ale není typickou plážovou destinací. Pláž u města Zante je spíše oblázková a rozprostírá se zhruba na délce 2 km od náměstí Solomos severním směrem až po výběžek Krioneri / Akrotiri a o víkendech je navštěvovaná převážně místními Řeky. Pláž nepatří mezi nejkrásnější, ale je lemována spoustou restaurací a barů s výhledem na moře a nachází se tu také např. tenisový kurt nebo dětské hřiště. Voda je v této oblasti průzračná a čistá.

V hlavním městě funguje taxi služba a k dispozici je návštěvníkům také turistický vláček, který milují především děti. Vláček projíždí městem po nejznámějších ulicích, náměstích a historických památkách.

Z přístavu Zakynthos vyplouvají větší i menší lodě na plavby kolem ostrova, mezi nejoblíbenější cíle patří zátoka Navagio, tzv. modré jeskyně či ostrov Marathonisi. Autobusová linka zajišťuje spojení do všech důležitých turistických středisek ostrova - Argassi, Kalamaki, Limni Keri, Tsilivi, Laganas, Vassilikos, Alykes a dalších. Lze si zde pronajmout také auto nebo motorku a projíždět ostrov Zakynthos ze všech stran.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Akrotiri, Argassi, Bochali, Kalamaki, Tsilivi

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám