Letoviska ostrova Zakynthos

Laganas - ostrov Zakynthos

Laganas

Přímořské letovisko Laganas leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos a je jedním z nejoblíbenějších a nejrušnějších středisek ostrova. Nachází se ve stejnojmenném zálivu Laganas, cca 9 km jihozápadně od hlavního města Zante.

Zakynthos, Laganas na mapě Google maps

Turistické středisko Laganas

Oblíbené přímořské letovisko Laganas se nachází zhruba uprostřed rozlehlého zálivu Laganas, mezi dalšími turisticky často vyhledávanými letovisky Kalamaki a Agios Sostis. Leží také nedaleko od hlavního města Zante (cca 9 km jihozápadním směrem) a od zakynthoského letiště.

Z původní malé vesnice Laganas se postupně stalo kosmopolitní letovisko a místo, kde se hojně setkávají nejen turisté, ale i obyvatelé ostrova. Laganas je dnes jedním z nejznámějších letovisek na ostrově Zakynthos. Míří sem především mladí lidé, a to hlavně díky rušnému nočnímu životu i překrásné dlouhé písečné pláži.

Prázdninový resort Laganas má skvělé turistické zázemí. Nacházejí se tu nejrůznější restaurace, bary, diskotéky, sportovní bary, ale i množství supermarketů, obchodů se suvenýry či několik autopůjčoven nebo cestovních agentur, které nabízejí výlety po ostrově. Velké množství z nich stojí kolem hlavní příjezdové silnice, tzv. Laganas Road, která tvoří zároveň centrum letoviska. Laganas Road se táhne celým letoviskem a končí až u pobřeží, přičemž platí, že čím blíže se dostáváte k pobřeží, tím více různých obchůdků, taveren a barů silnici obklopuje.

Hned za obchůdky a restauracemi se nacházejí rozmanité ubytovací kapacity, od menších apartmánů, přes rodinné hotely až po luxusní hotely s vlastními bazény a nadstandardními službami, které splní očekávání i velmi náročných hostů. Menší hotely obklopené malebnými zahradami a vinicemi, po kterých koukají hlavně rodiny s dětmi a páry, stojí většinou dál od hlučného centra.

Pláž Laganas a ochrana želv Caretta Caretta

Písečná pláž Laganas měří zhruba 9 km, a patří tak k nejdelším plážím ostrova Zakynthos. Je velmi dobře organizovaná a také velmi rušná. Návštěvníkům tu jsou k dispozici lehátka a slunečníky, zájemci mohou využít i rozmanité nabídky vodních sportů a jiného sportovního vyžití, včetně potápěčské školy. Vstup do moře je pozvolný a mělký, a hodí se tudíž i pro děti. Podél pláže se nacházejí restaurace, taverny, bary a diskotéky, funguje tu také mnoho obchodů s potravinami a suvenýry.

Pláž Laganas a její okolí je také specifické tím, že tvoří součást organizace na ochranu přírodního dědictví ostrova a zde žijících unikátních druhů zvířat, tzv. Národního mořského parku Zakynthos. Konkrétně na pláži Laganas se jedná o ochranu ohrožené populace želv Caretta Caretta (karety obecné), které sem připlouvají v období páření a do písku na pláži poté kladou svá vajíčka. Ochrana želv tak s sebou nese určitá omezení - např. pláž je v noci uzavřená, do písku se nesmějí zapíchávat slunečníky nebo mohou být omezeny i motorizované vodní sporty apod.

Ještě přísněji je chráněna sousední pláž Kalamaki a poté pláže, které leží dál východním směrem a kde je želvích hnízd větší počet, především pláže Gerakas a Dafni. V oblasti kolem jižního pobřeží ostrova žije také ohrožený druh tuleně středomořského Monachus Monachus, který si za své útočiště vybral například jeden z malých ostrůvků v zálivu, ostrov Pelouzo.

Tipy na výlety v okolí

Do hlavního města Zakynthos jezdí z letoviska Laganas pravidelná autobusová linka. Hlavní město Zakynthos je nádherné přístavní město, velmi malebné a přívětivé. Známá je především katedrála sv. Dionýsia nebo náměstí sv. Marka. V hlavním městě si můžete také užít bohatých možností nákupů a zábavy.

Doporučujeme si ale určitě pronajmout na pár dní i automobil nebo jiný dopravní prostředek a procestovat nádherný řecký ostrov Zakynthos důkladněji - tipy na výlety a památky ostrova Zakynthos. V letovisku funguje hned několik autopůjčoven.

Denně také z pláže Laganas vyrážejí loďky na výlety k okolním ostrovům a letoviskům. Vyhlášený je nedaleký ostrov Marathonisi, díky výskytu mořských želv i tvaru nazývaný "želví ostrov". V zálivu Laganas ční z moře hned tři zajímavé ostrůvky, kromě ostrovu Marathonisi jsou tu také ostrov Pelouzo či ostrov Cameo (Agios Sostis). Na malý lesní ostrůvek Cameo se dostanete i pěšky po dřevěné lávce vedoucí z pláže Agios Sostis. Je to velmi fotogenické místo, proto není překvapivé, že si ho často vybírají novomanželé pro svatební fotografování.

Oblíbeným cílem lodních výletů bývají také dechberoucí modré jeskyně nebo ikonická pláž Navagio.

Pro koho je středisko Laganas vhodné

Do turistického resortu Laganas míří v zásadě turisté všech věkových kategorií, protože každý si tu může nalézt to své. Převahu mezi nimi drží ale zejména mladší hosté a milovníci rušného společenského života. Velmi početná je tu především anglická klientela, čemuž odpovídá i styl zdejší zábavy a např. i jídelní lístky některých restaurací. Nabídka restaurací a taveren je ale v Laganas na velmi dobré úrovni a jídla jsou velice chutná, doporučujeme vyzkoušet především tradiční řecké speciality a pochoutky.

Noci jsou v Laganas dlouhé a rušné a právě bujarý noční život sem přitahuje návštěvníky z různých letovisek ostrova. Vzhledem k povaze letoviska Laganas je tak nutné zohlednit i výběr ubytování. Kdo se chce v noci vyspat, měl by volit hotel, který není v těsné blízkosti hlavní silnice.

Velkou výhodou letoviska Laganas je jednoznačně dlouhá písečná pláž, poskytující návštěvníkům velmi dobré turistické zázemí. Vstup do moře je v této oblasti pozvolný a voda průzračná a teplá, což sem láká i rodiny s malými dětmi.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Agios Sostis, Kalamaki, Lithakia, Porto Koukla

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám