Řečtí hrdinové a postavy

Dionýsos

Dionysus, Bacchus

V řecké mytologii je Dionýsos polobůh, jemuž bylo zasvěceno víno, všeobecné veselí, ale i úroda a plodnost. Byl synem nejvyššího boha Dia a jeho milenky Semely (dcera Thébského krále Kadma).

Jakmile se o blížícím se narození Dionýsa dozvěděla Héra, rozhodla se zakročit. Převtělila se do jiné podoby a přesvědčila Semelé, že by se měla ujistit, zda je její milenec opravdu bůh. To měla zjistit tím způsobem, že se jí Zeus zjeví v jeho přirozené podobě. Zeus slíbil Semelé splnit jakékoliv přání, a tak jí splnil i toto. Zjevil se v celé své kráse, obklopený blesky a hromy. Následky byly ale děsivé, protože blesky zapálili Kadmův palác, všude začalo hořet a Semelé předčasně porodila. Zeus dítě zachránil tak, že kolem něj nechal vyrůst šlahouny břečťanu, které ho uchránily. Poté si jej nechal zašít do boku, aby jej donosil. Po svém znovunarození dostal chlapec jméno Dionýsos.

Po narození převzal malého Dionýsa posel bohů Hermés, který jej svěřil do pečování Semelině sestře Ínó (manželka krále Athamanta). Když se to však dozvěděla Héra, seslala na Athamanta šílenství, ve kterém zabil své syny. Dionýsa ale zachránil Hermés. Poté jej vychovávaly nymfy v jeskyni, kde rostla réva. Odtud Dionýsos donesl lidem první sazenici vína a naučil je vyrábět i samotné víno.

Dionýsos se svojí družinou (Silenós, Satyrové, Mainady atd.) cestoval po světě, kde šířil veselí, ale své protivníky a odpůrce nijak nešetřil (příkladem může být thrácký král Lykúrgos či thébský král Pentheus). Během svých cest se na Naxu oženil s Ariadnou, dcerou krétského krále Mínóa. Dionýsos poté usedl na Olymp po bok svého otce Dia, s čímž se musela smířit i Héra. Nakonec Dionýsos i sestoupil do podsvětí, odkud vyvedl svoji matku Semelé na Olymp, kde dostala nové jméno Thyóné.

Dionýsos dostával stále nová označení, a tak ho můžeme znát také pod jmény Bakchos (třeštící), Bromios (bouřící), Lénios (ochránce lisu) atd.