Řečtí spisovatelé

Eurípides

Eurípidés byl řecký dramatik, básník a filozof. Narodil se v roce 480 př. n. l. (Salamis) a zemřel v roce 406 př. n. l. (Pella).

Eurípides zpracoval tradiční mýty originálním způsobem, kdy odkrývá psychologii jednotlivých hrdinů, a to zvláště žen. Právě jejich emoce dané postavy nakonec pohltí. Ve svých dílech také kritizoval aktuální problémy v Athénách či se postavil proti tradičním morálním a náboženským představám. I proto byla v jeho hrách velkým zdrojem inspirace politika. Bohové v jeho dramatech jednají jako smrtelníci, ale jejich vlastnosti jsou znásobené. Bohové zde často vystupují jako negativní postavy. V hlavních rolích převažují ženy.

Kvůli věštbě byl Eurípides od mládí směřován k atletice, protože mu bylo předurčeno, že zvítězí v závodech. Eurípidés sice poměrně úspěšně zápasil, ale nakonec se začal věnovat dramatu. Jeho učitelem měl být Anaxagorás. Celý život bylo jeho dílo kritizováno a to hlavně jeho současníky (Sofoklés a Aristofanés). Často byl vysmíván i za svůj soukromý život, protože byl dvakrát ženatý a obě ženy mu prý byly nevěrné. I z tohoto důvodu byl považován za misogyna. Žil v ústraní a samotě ve své oblíbené jeskyni na Salamíně, kde napsal většinu svých tragédií.

Kvůli posměchu se Eurípides rozhodl odejít do Athén na dvůr makedonského krále Archeláa. Zde však zemřel po napadení psy, kteří jej roztrhali při návratu z hostiny.

Z jeho 92 her se zachovalo pouze 18 tragédií a 1 satyrské drama.