Rhodos - další informace

Příroda na ostrově Rhodos

Příroda

Příroda na Rhodu je velmi krásná a zvláště na jaře oplývá ostrov velkým množství zeleně a různobarevných květin – také se mu přezdívá „růžový“ nebo „ibiškový“ ostrov. Po celém ostrově najdeme nádherné vzrostlé palmy, kvetoucí kaktusy a sukulenty, plané růže, husté olivové háje a spoustu dalších rozličných rostlin a květin. Skrytý mezi nimi na vás může číhat i „rhodský drak“.

Jižní Sporády, a mezi nimi i ostrov Rhodos, leží na styku dvou kontinentálních desek. Geologické napětí v této oblasti je citelné i dnes a občas zde můžeme zažít i silnější zemětřesení. Rhodos je poměrně dost kopcovitý a vnitrozemí tvoří hory s rozsáhlými lesy. Krajina spadající směrem k pobřeží je už více zelená a především v nížinách a údolích i hodně úrodná a zemědělsky využívaná. Mezi typické rhodské zemědělské rostliny patří jednoznačně olivovník a vinná réva. K téměř každému pokrmu tak můžete dostat naservírované zdejší šťavnaté olivy a lahodné víno. Důležitou roli hraje i pěstování citrusových plodů, zejména pomerančů, mandarinek a citronů. Díky příznivým klimatickým podmínkám se zde výborně daří i lilkům, rajčatům, okurkám a bramborám. Často se dají sklízet i dvakrát ročně. Při procházkách po ostrově také často ucítíte vůni levandule, tymiánu a oregana. Typickou podobu horským oblastem dávají řídká skalní vřesoviště a křoviny macchie, souhrnně označované jako „fagana“. V lesích rostou převážně zakrslé duby, borovice aleppo, cypřiše a jedlé kaštany.

Svět zvířat je oproti tomu poměrně chudý, především co se počtu jednotlivých druhů týká. Klasickým obrázkem jsou všudypřítomné kozy šplhající po skalnatých kopcích a pasoucí se stáda ovcí. Jako pracovní zvířata využívají farmáři i osly a muly. Vzhledem k místnímu terénu a podnebí žije na Rhodu velké množství různých ještěrek a gekonů. Při toulkách přírodou můžete narazit i na „rhodského draka“, velkou šedohnědou ještěrku se světlými skvrnami na zádech. Ta někdy dorůstá velikosti až půl metru, což může na první pohled působit nebezpečně, ale je neškodná. V moři kolem ostrova žije několik druhů ryb a mezi ty nejhojnější patří především štítník pruhovaný, tuňák, makrela, pražma a treska. Poblíž útesů lze pozorovat i spoustu pestrobarevných rybek a korýšů. Kdysi velmi bohatý podmořský svět je ale dnes podstatně chudší, a to v důsledku silného znečištění vody a nadměrného využívání vodního prostředí.

Nejvíce zastavěná je severní část Rhodu, ale dají se tu objevit i místa turistickým ruchem nezasažená. Na východním pobřeží najdeme nádherné pláže, většinou písčité nebo písčito-oblázkové, s klidnějším mořem. Západní pobřeží je naopak vystaveno silnějšímu větru a větším mořským vlnám a hodí se tak hlavně pro vodní sporty jako windsurfing apod.

K největším přírodním zajímavostem ostrova Rhodos patří Údolí motýlů (Petaloudes), kam každoročně přilétají celá hejna motýla přástevníka kostivalového (někdy známého i pod názvem harlekýn tečkovaný), park Sedm pramenů (Eptá Pigés) s protékající přírodní říčkou nebo přírodní úkaz tzv. „polibek dvou moří“ s majákem Prasonisi.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám