Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Sedm pramenů (Eptá Pigés)

Sedm pramenů (Eptá Pigés) - ostrov Rhodos

Seven Springs

Sedm pramenů (Eptá Pigés)

Přírodní lokalita Sedm pramenů, řecky nazývaná Eptá Pigés, je pro návštěvníky ostrova Rhodos doslova útočištěm před neúnavným řeckým sluníčkem. Tato chladná, stinná oblast plná rozmanité vegetace se nachází na kopci přibližně 4 km východně od letoviska Kolymbia, směrem do vnitrozemí.

Rhodos, Sedm pramenů (Eptá Pigés) na mapě Google maps

Park získal svůj název podle sedmi přírodních pramenů („Seven Springs“), které v oblasti vyvěrají ze země a stékají se do jedné říčky Loutanis. Ta dále zásobuje malé umělé jezero. Jezírko dříve sloužilo k zavlažování plání a lesů u Kolymbie, nachází se uprostřed lesa a stejně jako pěšiny okolo je postavili Italové ve 30. letech 20. století. Vody říčky a jezera jsou domovem pro želvy, úhoře, kraby i několik vzácných druhů ryb zvaných „Gizani“.

Prohlídku přírodního parku Eptá Pigés doporučujeme začít na nejvyšším místě kopce, kam vás navedou i směrové tabule a kde se kromě sedmi vyvěrajících pramenů nachází také turistické zázemí včetně parkoviště, příjemné restaurace i malého dětského hřiště. Při procházce mezi stromy a potůčky potkáte občas informační tabule, které upozorňují na konkrétní zajímavosti jako vyvěrající pramen (abyste se dopočítali všech sedmi, jsou opatřeny čísly), vzácný druh bylin apod. Jednotlivé pramínky se tu poté spojují a dál už odtékají společně v jedné říčce. Společnost vám při procházce budou dělat i divoké kozy, kachní rodinky nebo dokonce krásní pávi.

Při návštěvě parku můžete vyzkoušet také jednu zajímavou atrakci. V části své délky protéká říčka skrze kopec – přibližně 200 metrů dlouhým, 2 metry vysokým, úzkým, tmavým, zužujícím se tunelem s ledovou vodou sahající po kotníky. Tunel má zpevněnou podlahu, lze tudy projít i naboso, pohodlnější ale jsou pantofle nebo boty do vody. Doporučujeme mít s sebou také baterku, kdyby náhodou byla potřeba. V polovině délky tunelu můžete také využít světlíku. Tunel ústí u jezírka, kde se říčka vlévá do jeho vod a kde můžete spatřit pávy obývající jeho břehy. Chcete-li obdivovat jezerní kaskády, po výstupu z tunelu zabočte doleva.

Tímto tunelem tak projdete do druhé, spodnější části parku, kde se říčka dále prolétá mezi stromy a vytváří tu menší i větší jezírka. Zvlášť krásný je malý vodopád, který lze obdivovat jak seshora z hráze, tak lze sejít i do jeho spodní části. Určitě proto tuto část parku nevynechejte a to ani ti, kteří tmavé a stísněné prostory nemají v lásce, protože máme dobrou zprávu – tunel se dá také obejít, a to po silnici, kterou jste sem přijeli. Stačí, když se po této silnici vydáte dolů, po pravé ruce narazíte nejprve na cestičku k místnímu kostelíku Agios Nikolaos a o pár kroků níže poté najdete odbočku k vodopádu.

Přírodní zajímavost Eptá Pigés patří mezi chráněné oblasti programu Natura 2000, kam spadá např. také Údolí motýlů nebo hora Profitis Ilias.

Hledáte-li tip na romantický výlet, s návštěvou Sedmi pramenů budete jistě spokojeni. Kombinace křišťálově čisté vody, vzrostlých pinií a borovic a občerstvení v jejich stínu je správnou volbou. Park je jedinečným místem na ostrově Rhodos, kde si můžete užít chladné přírodní prameny a koupání ve sladké přírodní vodě. Z blízkého letoviska Kolymbia sem jezdí i autobusy (cca 4 km) a z hlavního města Rhodos se sem dostanete asi za půl hodiny (cca 27 km, většina trasy vede po hlavní silnici Rhodos – Lindos).

Webové stránky parku: http://eptapiges.com/en/

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám