Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Pláž a maják Prasonisi

Pláž a maják Prasonisi - ostrov Rhodos

„Polibek dvou moří“

Pláž a maják Prasonisi

Patříte-li mezi milovníky vodních sportů či přírodních zajímavostí, určitě vám doporučujeme navštívit i nejjižnější výběžek ostrova – ostrov a pláž Prasonisi. Prasonisi je velmi unikátní pláž, protože se nachází na místě, kde se sbíhají dvě zátoky. Vyvářejí tak dlouhý písečný pruh, z obou stran obklopený mořem, který vede k ostrůvku.

Rhodos, Pláž a maják Prasonisi na mapě Google maps

Místo je známé jako „polibek dvou moří“, protože dlouhou písečnou pláž omývá z jedné strany Středozemní moře a z druhé strany moře Egejské. V letním období, při nízké hladině vody, můžete po pláži dojít suchou nohou až na ostrůvek Prasonisi, z kterého se tak stává poloostrov, spojený se zbytkem ostrova Rhodos. Když však hladina vody stoupne, tradičně tedy na podzim a v zimě a při vysokých přílivech, písečná stezka zmizí a my už můžeme ostrov Prasonisi jen pozorovat z dálky.

Prasonisi (někdy také Prassoníssi) znamená v překladu „zelený ostrov“. Pravda, svěží zelení v letních vedrech moc nepřekypuje, ale na jaře je zdejší vegetace přece jen zelenější, a když se podíváme na ostrov Rhodos jako celek, tak můžeme ostrůvek Prasonisi označit jako zelený. Prasonisi je malý kopcovitý ostrov / poloostrov, který návštěvníkům nabízí především úžasný výhled do okolní krajiny a na pláž Prasonisi. Pokud budete mít čas a sílu a vyšlápnete i na druhý, vzdálenější kopec, dojdete k majáku Prasonisi. Od majáku je krásný výhled na ostré skály a hluboké moře pod vámi a na obzoru v dálce i na ostrov Karpathos.

Celá oblast Prasonisi včetně ostrůvku, majáku i pláže je velmi fotogenickým místem. Nemíří sem ale jen turisté s fotoaparáty, pláž Prasonisi je také vyhlášená jako „ráj surfařů“. Během hlavní letní sezony tvoří většinu zdejšího osazenstva právě milovníci windsurfingu, kitesurfingu ad., pro které tu panují ideální podmínky včetně silného větru a divokých mořských vln.

Ostrov a pláž Prasonisi leží zhruba 92 km od hlavního města Rhodos, které se nachází naopak v severním výběžku ostrova Rhodos. Pojedete-li na Prasonisi z hlavního města, přejedete tak vlastně na délku celý ostrov Rhodos. Chcete-li se dostat na pláž Prasonisi, u vnitrozemské vesničky Kattavia odbočíte doleva, dolů na jih. Jsou tu směrové cedule, které vás dovedou až k pláži. U pláže funguje také velké parkoviště zdarma.

Dříve jezdila auta až na samotnou pláž, ale písek na pobřeží tím hodně trpí, některá místa jsou bohužel už ztvrdlá na beton. Obecně se s nástupem turismu za poslední roky hodně zhoršilo životní prostředí oblasti Prasonisi, zmizely některé druhy pobřežních květin a téměř vymizela i chráněná Caretta caretta. Objevily se tak snahy o záchranu zdejší přírody a vznikají nové environmentální programy na podporu obnovy zdejší flory i fauny.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám