Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Památky -Maják Akrotiri

Maják Akrotiri - ostrov Santorini

Maják Akrotiri

Známý maják Akrotiri se nachází na samém cípu jihozápadního pobřeží řeckého ostrova Santorini, ve stejnojmenné vesnici Akrotiri. Vzdálenost této unikátní památky od hlavního města Fira je 18 km.

Santorini, Maják Akrotiri na mapě Google maps

Maják Akrotiri je považován za jeden z nejkrásnějších majáků na kykládských ostrovech. Osamocená budova s bílými stěnami stojící na okraji vysokého útesu přímo nad mořem vytváří nádherně idylické prostředí, tak vzdálené od rušných turistických středisek ostrova. Zvlášť nádherné je toto místo večer, když maják a jeho okolí zaleje teplé světlo zapadajícího slunce. Sedíte si jen tak skále vedle majáku, pozorujete západ slunce a necháte se unášet vlastními myšlenkami.

Maják (v řečtině Faros) postavila francouzská společnost v roce 1892, čímž se řadí k nejstarším majákům v celém Řecku. Jeho provoz ale přerušila druhá světová válka, během které byla činnost majáku pozastavena. Následně, v roce 1945 proběhla rekonstrukce stavby pod dohledem řeckého námořnictva. Až do roku 1988 byl poháněn benzinovým motorem, poté bylo rozsvěcení světla majáku zautomatizováno. Nyní světlo bliká v pravidelných intervalech, několikrát do minuty.

Ve spodní části budovy bydlí správce majáku a nad ní se vypíná 10 metrů vysoká, čtvercová věž, z které vychází jasné bílé světlo. Samotný maják není veřejnosti přístupný, ale v jeho okolí se můžete pohybovat bez omezení. Maják je snadno dostupný po silnici z letoviska Akrotiri, vedoucí překrásnou přírodou. Už samotná cesta k majáku je tak příjemným zážitkem.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám