Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Památky -Thira (archeologické naleziště)

Thira (archeologické naleziště) - ostrov Santorini

Starověká Thera / Thira (Ancient Thira)

Thira (archeologické naleziště)

Archeologické naleziště Thira je velmi významným důkazem o historickém osídlení ostrova Santorini. Dochované pozůstatky starobylého města Thira se nacházejí na východní straně ostrova Santorini - východně od hory Proroka Eliáše, na západním svahu pohoří Mesa Vouno.

Santorini, Thira (archeologické naleziště) na mapě Google maps

V 9. století př. n. l. přišli na ostrov kolonisté ze Sparty, kteří obsadili horu Mesa Vouno, a začali zde budovat nové město. Vybrali si pro to velmi strategické umístění, neboť okolní skály mohli využívat jako přírodní opevnění a díky nadmořské výšce měli přehled o blížícím se nebezpečí. Na počest svého krále Therase pojmenovali ostrov i město Thera. Město se rozvíjelo a vzkvétalo a Thera se stala náboženským a obchodním centrem ostrova. Ve 4. století př. n. l. místo fungovalo jako námořní a vojenská základna Egypta. Později bylo obsazeno i Římany. Město Thera zažilo časy rozkvětu a slávy, a naopak i období útlaku různých národů. Úpadek města přišel na konci 3. století, kdy se obyvatelé začali stěhovat za pohodlnějším životem na pobřeží ostrova.

Archeologické práce na hoře Mesa Vouno začaly v roce 1896 pod iniciativou německého barona von Gaertringena. Nový impuls přinesli v roce 1961 řečtí archeologové, kteří odhalili osídlení z helénistického období. Městem procházela hlavní, dlážděná ulice a z ní odbočovalo několik dalších menších ulic, vybudován tu byl i funkční vodovodní a kanalizační systém. Veřejné budovy byly vápencové (z materiálu samotné hory), menší soukromé domky se stavěly z kamenů různých velikostí. Hřbitov, chrámy, kostely, městské divadlo, lázně, trh (agora) a další veřejné budovy, které tu byly také objeveny, naznačují, že se jednalo o sofistikovanou společnost, kde důležitou roli hrálo i náboženství. Naopak umění a vzdělání se přílišné podpory nedočkaly, protože Sparťané byli spíše konzervativní lidé. I přesto se ale našly zajímavé artefakty, které ukazují na to, že oblast udržovala obchodní vztahy i s dalšími kykladskými ostrovy, pevninským Řeckem, Krétou a dokonce i se severní Afrikou, a byla jimi i kulturně ovlivněna. Většina z těchto objevů spadá do helénistického a římského období (3. století př. n. l. až 2. století n. l.).

Díky archeologickým vykopávkám byla odkryta velká část starověké Thiry a návštěvníci tak mohou i dnes nasát atmosféru tohoto starého a unikátního města. Oblíbenou zastávkou turistů jsou pozůstatky helénistického chrámu sv. Dionýsia, malého dórského chrámu postaveného severně od agory. Nosné stěny a střecha byly z mramoru a zbytek budovy z místního kamene. Obdivovat tu můžeme také sbírku soch, hliněných hrnců, váz a dalších artefaktů. Některé z nálezů jsou umístěné i v Národním archeologickém muzeu v Aténách nebo v Archeologickém muzeu Thera.

Pohoří Mesa Vouno, na kterém se starověké město nachází, odděluje letoviska Kamari a Perissa. Můžete se tak sem dostat autem nebo pěšky z Kamari nebo pěšky z Perissy - nahoru vede jedna větší cesta z Kamari a poté několik menších stezek z různých směrů. Naleziště leží ve výšce asi 365 m nad mořem, připravte se tak i na to, že je tu trochu větrno. Na druhou stranu kromě úžasného zážitku z návštěvy archeologických vykopávek budete odměněni i krásným výhledem na nekonečné dálky Egejského moře.

Máte-li rádi tento styl archeologických vykopávek, jistě budete nadšeni i archeologickým nalezištěm Akrotiri, které je ještě starší - nálezy pocházejí dokonce z prehistorického osídlení ostrova Santorini.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám