Greece

Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana - Santorini - Památky - Thira (archeologické naleziště)

Thira (archeologické naleziště) - ostrov Santorini

Starověká Thera / Thira (Ancient Thira)

Archeologické naleziště Thira je velmi významným důkazem o historickém osídlení ostrova Santorini. Dochované pozůstatky starobylého města Thira se nacházejí na východní straně ostrova Santorini - východně od hory Proroka Eliáše, na západním svahu pohoří Mesa Vouno.

Santorini, Thira (archeologické naleziště) na mapě Google maps

V 9. století př. n. l. přišli na ostrov kolonisté ze Sparty, kteří obsadili horu Mesa Vouno, a začali zde budovat nové město. Vybrali si pro to velmi strategické umístění, neboť okolní skály mohli využívat jako přírodní opevnění a díky nadmořské výšce měli přehled o blížícím se nebezpečí. Na počest svého krále Therase pojmenovali ostrov i město Thera. Město se rozvíjelo a vzkvétalo a Thera se stala náboženským a obchodním centrem ostrova. Ve 4. století př. n. l. místo fungovalo jako námořní a vojenská základna Egypta. Později bylo obsazeno i Římany. Město Thera zažilo časy rozkvětu a slávy, a naopak i období útlaku různých národů. Úpadek města přišel na konci 3. století, kdy se obyvatelé začali stěhovat za pohodlnějším životem na pobřeží ostrova.

Archeologické práce na hoře Mesa Vouno začaly v roce 1896 pod iniciativou německého barona von Gaertringena. Nový impuls přinesli v roce 1961 řečtí archeologové, kteří odhalili osídlení z helénistického období. Městem procházela hlavní, dlážděná ulice a z ní odbočovalo několik dalších menších ulic, vybudován tu byl i funkční vodovodní a kanalizační systém. Veřejné budovy byly vápencové (z materiálu samotné hory), menší soukromé domky se stavěly z kamenů různých velikostí. Hřbitov, chrámy, kostely, městské divadlo, lázně, trh (agora) a další veřejné budovy, které tu byly také objeveny, naznačují, že se jednalo o sofistikovanou společnost, kde důležitou roli hrálo i náboženství. Naopak umění a vzdělání se přílišné podpory nedočkaly, protože Sparťané byli spíše konzervativní lidé. I přesto se ale našly zajímavé artefakty, které ukazují na to, že oblast udržovala obchodní vztahy i s dalšími kykladskými ostrovy, pevninským Řeckem, Krétou a dokonce i se severní Afrikou, a byla jimi i kulturně ovlivněna. Většina z těchto objevů spadá do helénistického a římského období (3. století př. n. l. až 2. století n. l.).

Díky archeologickým vykopávkám byla odkryta velká část starověké Thiry a návštěvníci tak mohou i dnes nasát atmosféru tohoto starého a unikátního města. Oblíbenou zastávkou turistů jsou pozůstatky helénistického chrámu sv. Dionýsia, malého dórského chrámu postaveného severně od agory. Nosné stěny a střecha byly z mramoru a zbytek budovy z místního kamene. Obdivovat tu můžeme také sbírku soch, hliněných hrnců, váz a dalších artefaktů. Některé z nálezů jsou umístěné i v Národním archeologickém muzeu v Aténách nebo v Archeologickém muzeu Thera.

Pohoří Mesa Vouno, na kterém se starověké město nachází, odděluje letoviska Kamari a Perissa. Můžete se tak sem dostat autem nebo pěšky z Kamari nebo pěšky z Perissy - nahoru vede jedna větší cesta z Kamari a poté několik menších stezek z různých směrů. Naleziště leží ve výšce asi 365 m nad mořem, připravte se tak i na to, že je tu trochu větrno. Na druhou stranu kromě úžasného zážitku z návštěvy archeologických vykopávek budete odměněni i krásným výhledem na nekonečné dálky Egejského moře.

Máte-li rádi tento styl archeologických vykopávek, jistě budete nadšeni i archeologickým nalezištěm Akrotiri, které je ještě starší - nálezy pocházejí dokonce z prehistorického osídlení ostrova Santorini.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově SantoriniAkrotiri (archeologické naleziště)Archeologické muzeum TheraKostel Anastasi (Imerovigli)Kostel Panagia Platchani (Oia)Maják AkrotiriRuiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám