Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Památky -Ruiny Byzantského hradu (Oia)

Ruiny Byzantského hradu (Oia) - ostrov Santorini

Hrad svatého Mikuláše (Agios Nikolaos), Hrad Oia

Ruiny Byzantského hradu (Oia)

Toužíte-li spatřit nejkrásnější západ slunce na Santorini, vydejte se k ruinám středověkého hradu právě v tento čas. Výhled z pevnosti je dechberoucí ale v jakoukoliv dobu, nachází se v severozápadním cípu ostrova Santorini a nabízí krásný panoramatický pohled do nekonečných dálek.

Santorini, Ruiny Byzantského hradu (Oia) na mapě Google maps

V období středověku znamenovalo pirátství pro ostrovany velkou hrozbu. Piráti často napadali řecké ostrovy, plenili úrodu, zotročovali muže a ženy prodávali do harémů. Obyvatelé ostrova Santorini se proti pirátským nájezdům rozhodli bránit tak, že svá obydlí stavěli v kopcích co nejblíže u sebe, s úzkými uličkami a vysokými a pevnými vnějšími zdmi. Mezi těmito opevněnými zdmi vyrostly navíc obranné věže, ze kterých mohli obyvatelé sledovat moře a přichystat se na případný útok. Když se blížilo nebezpečí, svoji úrodu schovávali ostrované do velkých podzemních jam, zamykali své domy a buď se utíkali schovat do hradu nebo se přesunuli do vnitrozemí ostrova na bezpečnější místo.

Hrad svatého Mikuláše pochází z 15. století a byl jedním z nejvýznamnějších sídel na Santorini - byl domovem byzantské šlechty a celá opevněná část zahrnovala i domy nejvzdělanější aristokracie, stejně jako místa pro uskladnění úrody. Postupně se opevnění rozšiřovalo až k Ammoudi. V současnosti se bohužel dochoval už jen jeho zlomek, většina z opevnění byla zničena v důsledku velkého zemětřesení v r. 1956.

Ruiny byzantského hradu Oia můžeme obdivovat na severozápadním okraji města Oia. A protože se říká, že nejkrásnější pohled na západ slunce na ostrově je právě z jeho hradeb, bývá toto místo v obležení natěšených návštěvníků.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám