Letoviska ostrova Santorini

Akrotiri - ostrov Santorini

Akrotiri

Letovisko Akrotiri a stejnojmenná vesnička se nacházejí v jihozápadním cípu ostrova Santorini, přibližně 10 km od hlavního města Fira.

Santorini, Akrotiri na mapě Google maps

V roce 1967 zde archeolog Spyridon Marinatos objevil pod metrovou vrstvou země osadu z období 1600 let př.n.l, kterou po sopečné erupci, podobně jako římské Pompeje v roce 79, pokryl popel a zakonzervoval ji. Akrotiri se proto nazývá i "řecké Pompeje". Odkryty tu byly několikapodlažní domy a konzervace byla natolik dobrá, že se zachovaly i fresky a předměty poukazující na vyspělost místní kultury. Rozdíl je jen ten, že se tu nenalezly žádné lidské ostatky. Nalezeno nebylo ani moc šperků a osobních věcí, což napovídá tomu, že lidé byli pravděpodobně varováni zemětřesením, které výbuchu vulkánu předcházelo, a stihli utéct. Archeologické naleziště Akrotiri patří mezi nejvýznamnější památky nejen ostrova samotného, ale hlavně celého Řecka.

Ačkoliv naleziště patří k nejnavštěvovanějším místům na ostrově, vesnice ležící asi 2 km severně nebývá moc přeplněná lidmi a zachovává si svoji původnost. Turisté navštíví vykopávky a pak většinou zamíří k dalším místům. Za návštěvu stojí maják Akrotiri, který stojí na samém nejjižnějším výběžku celého ostrova. Byl postaven v roce 1892 a funguje dodnes.

V letovisku, poblíž kráteru jsou hotely i restaurace a taverny. V oblasti se hodně pracuje v zemědělství, pěstuje se mnoho druhů zeleniny, a ta nechybí u servírovaných jídel, řeckých i kontinentálních.

Doporučujeme také navštívit tři místní vyhlášené pláže:

Ta nejoblíbenější se jmenuje Rudá pláž (podle červeného zbarvení podloží a skal kolem ní) a nachází se na jihozápadě od zmiňovaného naleziště. Je dostupná pěšky i lodí z 2 km vzdáleného přístaviště Akrotiri, pohodlně sem dojedete i autem ze všech letovisek na Santorini. Pláž bývá hojně navštěvovaná, i když se tu nedá ubytovat, ani moc jíst.

Vydáme-li se asi 1 km západně od Rudé pláže, dojdeme na pláž Kambia. Pláž je to spíše malá a klidná. Nejsnáze dostupná je lodí z Akrotiri nebo z Rudé pláže, dá se sem dostat i autem. V provozu je zde i malá taverna, kde se vaří několik jídel a kde si lze pronajmout i několik lehátek a slunečníků.

Třetí známou pláží je pro změnu Bílá pláž (podle bílé barvy podloží a skal v okolí pláže). Leží asi 1 km dál, západně od pláže Kambia. Není tolik známá jako její "rudá sestra" a není tu nic, jen pár lehátek a slunečníků. Dostupná je nejsnáze lodí opět z Akrotiri a z Rudé pláže nebo po souši autem. Přímo k pláži se ale lze dostat jen pěšky.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Santorini: Akrotiri, Imerovigli, Kamari, Megalochori, Město Fira, Oia (Ia), Perissa

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám