Památky na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Památky -Hrad Neratzia

Hrad Neratzia - ostrov Kos

Hrad rytířů svatého Jana

Hrad Neratzia

Hrad Neratzia, známý také jako Hrad rytířů svatého Jana, se nachází ve východní části řeckého ostrova Kos. Zaujímá strategické místo na malém poloostrově přímo v přístavu hlavního města Kos, neboť jeho hlavním úkolem bylo chránit přístav a pobřeží ostrova proti nepřátelským výpravám.

Kos, Hrad Neratzia na mapě Google maps

Hrad tvoří nejdůležitější část opevnění ostrova Kos, které zbudovali templářští rytíři na konci 14. století. Rytíři řádu svatého Jana vládli na ostrově Kos více než 200 let a výstavba hradu byla opravdu rozsáhlá, dělníci skončili s pracemi až na počátku 16. století. Hrad byl vystavěn především na obranu proti Turkům, kterým ale nakonec stejně ostrov Kos podlehl (v r. 1522).

Hrad byl původně postaven na malém ostrůvku u města Kos a s pevninou ho spojoval padací most. Most se tu dochoval dodnes, ale pro větší pohodlí a bezpečnost byla pod ním vybudována i silnice. Pevnost se skládá ze dvou opěrných zdí a prostor mezi nimi vyplňuje široký příkop. U brány na vnějším opevnění se zachoval erb svatého Jana. Vnitřní opěrná zeď je starší a v rozích ji stráží čtyři vysoké kruhové věže. Celá vnitřní stěna je ozdobena starobylými nápisy a reliéfní plastikou a uvnitř hradu se dochovaly i strážní domy, schodiště a sklady.

Pří výstavbě hradu byly použity stavební fragmenty z různých míst na ostrově Kos a velké množství z nich pochází z dnes známého archeologického naleziště Asklepion. Starověké kamenné pozůstatky jsou viditelné především na hradbách.

V roce 1816 však došlo k náhodnému výbuchu, který zničil velkou část hradu. Až italští historici a restaurátoři se během nadvlády Itálie pokusili o obnovení pevnosti do její původní podoby. Dnes už ale můžeme vidět jen její dochované části. V areálu hradu se nachází muzeum, kde jsou ke shlédnutí sochy, desky s nápisy i další předměty.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Nejoblíbenější památky na ostrově Kos: Agios Ioannis (Klášter svatého Jana), Agora (archeologické naleziště), Archeologické muzeum (město Kos), Asklepion (archeologické naleziště), Hippokratův platan, Hrad Neratzia, Paleo Pili

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám