Památky na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Památky -Asklepion (archeologické naleziště)

Asklepion (archeologické naleziště) - ostrov Kos

Asklépion, Asklepieion

Asklepion (archeologické naleziště)

Archeologické naleziště Asklepion se nachází ve východní části řeckého ostrova Kos, na kopci u letoviska Platanai, cca 4 km jihozápadně od hlavního města. Asklepion byl starořecký léčebný chrám zasvěcený bohu zdraví a medicíny Asklepiovi. Pravděpodobně se zde učil i Hippokrates, otec moderního lékařství.

Kos, Asklepion (archeologické naleziště) na mapě Google maps

Podle řecké mytologie byl Asklepius synem bohem Apollona a byl nadán uměním léčit a uzdravovat. Postupem času se dokonce naučil uzdravovat i mrtvé, čímž proti sobě poštval nejvyšší božstvo. Podle jedné z legend měl Asklepius tři syny, kteří se také stali skvělými léčiteli. Patřil prý mezi ně i Hippokrates. Podle jiné legendy předával Asklepius své umění léčit lidem na ostrově Kos.

Vznik Asklepionu se datuje kolem roku 400 př. n. l. V minulosti budova sloužila jako nemocnice, kde léčitelé uzdravovali své pacienty a předávali dál i své lečitelské znalosti. Byl to také chrám bohů. Takovýchto "asklepionů" existovalo v Řecku hned několik, ale Asklepion na Kosu patří mezi ty největší a nejznámější. Za uzdravením sem jezdili lidé z celého Řecka. Asklepion obklopuje les, který byl ve starověku považovaný za posvátné místo.

Archeologický komplex leží v kopcovitém terénu, a je proto rozdělen do několika úrovní, spojených krásným mramorovým schodištěm. Nejvýznamější část naleziště tvoří pozůstatky Asklepiova chrámu pocházejícího z 2. století př. n. l. Chrám stojí na nejvyšší terase naleziště, odkud je nádherný výhled na město Kos i na celé východní pobřeží ostrova. Níže se nachází antická nemocnice a zdravotní středisko, ve kterém se využívalo léčebných účinků vody a termálních pramenů bohatých na soli a minerální látky. K místním objevům patří také pozůstatky Apollonova chrámu. Na nejnižší úrovni byla umístěna zdravotnická škola.

Uvidíte zde restaurované antické sloupy, kamenné základy budov, pozůstatky obvodových zdí a mozaikových podlah i spoustu drobných předmětů a fragmentů.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Nejoblíbenější památky na ostrově Kos: Agios Ioannis (Klášter svatého Jana), Agora (archeologické naleziště), Archeologické muzeum (město Kos), Asklepion (archeologické naleziště), Hippokratův platan, Hrad Neratzia, Paleo Pili

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám