Památky na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Památky -Agora (archeologické naleziště)

Agora (archeologické naleziště) - ostrov Kos

Agora (archeologické naleziště)

Archeologické naleziště Agora je impozantní místo plné vykopávek a objevů z různých historických epoch ostrova. Nachází se ve východní části řeckého ostrova Kos, přímo v jeho hlavním městě.

Kos, Agora (archeologické naleziště) na mapě Google maps

Agora pochází ze 3. až 4. století př. n. l. V minulosti sloužila především jako tržiště a díky svému strategickému umístění v blízkosti hlavního přístavu ostrova se brzy stala významným centrem obchodu a směny zboží všeho druhu. Tržiště Agora v průběhu času vzkvétalo a rozvíjelo se i architektonicky.

Z původního osídlení se ale ve 14. století začal brát materiál na výstavbu nového hradu rytířů Řádu svatého Jana (hrad Neratzia) a hodně z kamenných pozůstatků bylo rozebráno. Další ranou pro historické tržiště bylo velké zemětřesení v roce 1933. Na druhou stranu všechno zlé je pro něco dobré... zemětřesení odkrylo základy staršího data a podnítilo zájem archeologů o hlubší zkoumání.

Archeologické vykopávky odhalily, že tato oblast toho ukrývá mnohem více, než se na první pohled zdá. Byly objeveny pozůstatky několika chrámů, lázní i dalších budov pocházejích z různých časových etap, kterými si město Kos prošlo. Archeologové například odkryly části Héraklova chrámu a jednoho z chrámů bohyně Afrodité. Objevena byla také raně křesťanská Limenoská bazilika z 5. století a dochovaly se i dvě starověké brány Agory. Můžete tu obdivovat vzácné architektonické prvky jako korintské hlavice, zdobené sloupy nebo podlahové mozaiky s přírodními a mytologickými motivy.

Vykopávky probíhají i v současné době, ale naleziště je otevřené a přístupné veřejnosti. Najdete ho jižně od přístavu, v blízkosti hradu Neratzia. Doporučujeme také navštívit archeologické muzeum, které se nachází na náměstí Platia Elefherias a pyšní se především nádhernou mozaikou pocházející z 2. až 3. století.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Nejoblíbenější památky na ostrově Kos: Agios Ioannis (Klášter svatého Jana), Agora (archeologické naleziště), Archeologické muzeum (město Kos), Asklepion (archeologické naleziště), Hippokratův platan, Hrad Neratzia, Paleo Pili

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám