Historie ostrova Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Historie -20. století a současnost

20. století a současnost - ostrov Zakynthos

Svoboda řeckého ostrova byla omezena za druhé světové války, kdy se Zakynthos dostal do područí cizích mocností. Ostrov obsadila italská a následně německá vojska, a to až do roku 1944, ve kterém byl Zakynthos osvobozen a znovu připojen k Řecku. Jen o pár let později, v roce 1953, ale na Zante čekala další těžká zkouška – velké zemětřesení a následný devastující požár zničily téměř všechny budovy ve městě. Přesto se ale obyvatelům ostrova podařilo město obnovit do původní podoby.

Druhá světová válka

Během druhé světové války byl Zakynthos i zbytek Řecka okupován nejprve Itálií a následně Německem, a to od roku 1941 až do jeho osvobození v září 1944. Obyvatelé Zante ale vlivům fašistické nadvlády odolávali a dokonce na ostrově skrývali komunitu Židů. Komunita čítala 275 Židů a všichni válku přežili. Vděčili za to odvážnému jednání biskupa Chrysostoma a starosty Carrera, kterým bylo přikázáno předat seznam jmen Židů žijících na ostrově, a oni napsali pouze svá jména. A zatím se místní Židé schovávali v horských vesnicích.

Zemětřesení

Po válce ale ostrov čekal další šok, v roce 1953 Zakynthos zasáhlo velmi ničivé zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice. Epicentrum se nacházelo u jižního okraje sousedního ostrova Kefalonia a byly zaznamenány celkem tři otřesy.

Zemětřesení prakticky zničilo nedaleký ostrov Kefalonia a způsobilo značné škody na Zante. Město Zakynthos bylo srovnáno se zemí a po zemětřesení následovaly velké požáry, kvůli kterým bylo ztraceno významné množství kulturního dědictví ostrova. Byly zničeny i starobylé a unikátní stavby, z překrásné architektury ostrova nezbylo téměř nic. Neporušené zůstaly pouze tři stavby katedrála sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Nikolase.

Okamžitě se ale projevila vlna solidarity ostatních států, především USA, Británie, Francie a Norska, které postiženým ostrovům poskytly peněžní dary, zdravotnický materiál i další formy pomoci. Vypráví se, že první loď dorazivší k Zante, směřovala z Izraele a vezla pomoc se vzkazem „Židé ze Zakynthosu nikdy nezapomněli na svého starostu, svého milovaného biskupa a na to, co pro nás udělali.“ Díky pomoci vlády, darům ostatních států a především velkému úsilí obyvatel se podařilo město znovu obnovit.

Městské muzeum umění v hlavním městě vlastní unikátní zmenšený model města před zemětřesením.

Moderní éra

Současný Zakynthos charakterizuje především čilý turismus, který se tu začal rozvíjet od 60. let 20. století a především poté v 80. letech, kdy na ostrov dorazil první organizovaný zájezd turistů. Cestovní ruch tvoří v současnosti největší složku ekonomiky ostrova, významnou pracovní oblastí pro obyvatele Zante zůstává nadále také zemědělství.

Zakynthos je známý pro svoji nádhernou přírodu, najdete zde spoustu chráněných rostlin a živočichů. Rozvoj turismu si bohužel ale vybírá svoji daň právě v této oblasti. Je to začarovaný kruh – přírodnímu prostředí by pomohlo, kdyby turistů ubylo, na druhou stranu je sem láká právě unikátní příroda ostrova. Příkladem může být sledování chráněných želv Caretta caretta, které jsou lákadlem většiny propagačních materiálů Zante.

I v moderní éře řeckých dějin zasáhlo ostrov několik zemětřesení. Nejcitelnější z nich postihlo oblast v roce 2008, kdy bylo naměřeno zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy stupnice. Naštěstí se tato událost obešla bez větší újmy na zdraví obyvatel i na jejich majetku.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám