Greece

Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana - Zakynthos - Výlety - Marathonisi (Želví ostrov)

Marathonisi (Želví ostrov) - ostrov Zakynthos

Marathonisi (Želví ostrov)

Malý řecký ostrůvek Marathonisi, známý jako „Želví ostrov“, leží mezi poloostrovy Vassilikos a Keri, na dohled od zakynthoské pevniny. Krásně je vidět z pláží Agios Sostis a Laganas, od kterých ho dělí vzdálenost asi 3 km.

Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov) na mapě Google maps

Marathonisi je proslulý jako místo pro pozorování vzácných želv Karety obrovské, které zde kladou do písku svá vajíčka. Ostrov spadá pod ochranu Zakynthoského národního mořského parku a některé pláže na ostrově jsou pro veřejnost zcela uzavřené. Na jiných si ale můžete užít slunění a koupání v nádherném a čistém moři a číhat, jestli nějakou želvu nezahlédnete.

Ostrov je převážně skalnatý a kromě nádherných pláží a želviček návštěvníky nadchne i krásnými jeskyněmi, kolem kterých často vedou vyhlídkové plavby.

 

Želvy Caretta caretta (Kareta obrovská) patří k ohroženým druhům živočichů a pláže na Zakynthosu jsou jejich posledním útočištěm. Želvy migrují po celém Středomoří, aby se na jaře vracely do zátoky Laganas kvůli hnízdění. V období od května do září připlouvají k plážím zátoky, páří se ve vodě a čekají na noc, kdy samice vylézají na břeh a kladou vajíčka do písku. V písku vyhloubí hluboký důlek a snesou do něj v průměru 120 vajec. Samice jsou ale velmi citlivé na hluk nebo světlo a jsou-li vyrušeny, vrátí se do moře, aniž by snesly vajíčka. Během sezóny se na plážích podél zálivu Laganas objeví asi 1 300 hnízd.

Po 60 dnech se z vajíček vylíhnou malé želvičky, prohrabou se pískem na povrch pláže a vydají se zpátky do moře. Děje se tak opět v noci, protože želvičky se orientují podle odlesku hvězd a měsíce na vodní hladině. Může je tak lehce zmást osvětlení z letovisek a želvičky se vydají špatným směrem.

Dospělí jedinci dosahují velikosti až 1 metr a váhy až 150 kg.

 

Přestože želvy Caretta caretta jsou velmi ohroženými živočichy, jejich ochrana bohužel po dlouhou dobu ustupovala do pozadí před podnikatelskými zájmy místních obyvatel, těžících především z turistického rozvoje. Pod tlakem ekologických sdružení tak v roce 1999 řecká vláda zřídila organizaci Národní mořský park Zakynthos (Zakynthos National Marine Park – ZNMP) na ochranu ohrožených mořských druhů (kromě želv Karety obrovské zahrnuje národní park i kriticky ohrožený druh tuleně středomořského).

Národní park je ale dlouhodobě podfinancován, žádné větší kroky proto učiněny nebyly. Situace je však alespoň monitorována, hnízda želv jsou viditelně označena, byla stanovena pravidla pro pohyb po národním parku a po chráněných plážích a v době líhnutí želviček se po plážích pohybují i strážci. Na plážích, kde hnízdí želvy, se například nesmí na ně vstupovat mezi západem a východem slunce, hrabat v písku a zapíchávat slunečníky do písku, používat jakákoliv vozidla nebo v noci používat jakákoliv osvětlení. Z tohoto důvodu je omezený i provoz letiště na denní dobu (v noci se nelétá). Hodně důležitá je ohleduplnost turistů.

Budete-li mít štěstí a uvidíte malou želvičku, neberte ji do rukou a nenoste ji do vody. Musí tuto cestu zvládnout sama a zapamatovat si ji, aby se sem mohla v dospělosti vrátit a úspěšně zahnízdit.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico - Kalipado, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám