Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Kostel svatého Dionýsa

Kostel svatého Dionýsa - ostrov Zakynthos

Kostel svatého Dionýsa

Největší a pravděpodobně i nejznámější kostel ostrova naleznete v jeho hlavním městě Zakynthos. Kostel svatého Dionýsa (Agios Dionysios), patrona ostrova, tvoří nádhernou dominantu zdejšího přístaviště a především štíhlá, bílá zvonice kostela je nepřehlédnutelná a v noci nádherně osvětlená. Současná podoba chrámu pochází z poloviny minulého století.

Zakynthos, Kostel svatého Dionýsa na mapě Google maps

Kostel byl založen mnichy již na počátku 18. století. Ti původně žili na jednom malém řeckém ostrůvku v souostroví Strofád a opatrovali zde tělo svatého Dionýsa. Kvůli pirátským nájezdům museli ale místo opustit a i s ostatky světce přesídlili na ostrov Zakynthos, kde se svatý Dionýsos narodil. V 50. letech 19. století byla k chrámu přistavěna zvonice (kampanario). Zemětřesení v roce 1893 mělo však na stavbu devastující dopad. Současná budova kostela byla dokončena v roce 1948 a hned o pár let později na ni čekala náročná zkouška v podobě velkého zemětřesení (r. 1953). Kostel svatého Dionýsa jako jedna z mále budov zemětřesení odolala.

I když se jedná o modernější budovu, určitě se zajděte podívat i dovnitř. Kostel je bohatě vyzdoben freskami, krásnými malbami, zlatými prvky a zrak návštěvníků jistě upoutá i nádherný ikonastas. Uvnitř chrámu se nachází i ostatky světce Dionýsa uložené ve stříbrné rakvi, která je dílem Diamantise Bafase. Říká se, že když věřící šeptají dobrotivému mnichovi svá přání, rakev se nepatrně otevírá. Poutníci sem přicházejí celoročně a dvakrát do roka se konají i procesí – 17. prosince ve výročí smrti světce a 24. srpna, kdy byly jeho ostatky převezeny na Zakynthos.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Kostel svatého Dionýsa, Maják Skinari

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám