Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Kostel svatého Mikuláše (Zante)

Kostel svatého Mikuláše (Zante) - ostrov Zakynthos

Kostel svatého Mikuláše (Zante)

Kostel svatého Mikuláše (Agios Nikolaos Molos) stojí v hlavním městě řeckého ostrova Zakynthos, na centrálním náměstí Solomos. Jedná se o nejstarší benátskou budovu na náměstí a jedinou, která přežila silné zemětřesení a požár v roce 1953.

Zakynthos, Kostel svatého Mikuláše (Zante) na mapě Google maps

Kostel svatého Mikuláše (sv. Nikolase / Agios Nikolaos of Molos) byl postaven v r. 1561, a jedná se tak o nejstarší benátskou stavbu ve městě Zakynthos. Kostel byl vybudován ve stylu jednolodní, kamenné baziliky a v dobách minulých tu fungoval také maják přístavu. V roce 1953 zasáhlo však řecký ostrov Zakynthos velmi silné a ničivé zemětřesení, které zdevastovalo mnoho obcí a měst. Hlavní město Zakynthos bylo srovnáno se zemí a po zemětřesení vypukly i velké požáry. Zničeny byly jak obytné domy, tak i starobylé a kulturně významné stavby. Po zemětřesení zůstaly stát ve městě pouze tři stavby – katedrála sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Mikuláše.

Po r. 1953 prošel kostel renovací s cílem zachovat co nejlépe autentičnost této nádherné benátské stavby. Doporučujeme prohlédnout si i interiér kostela zdobený nástěnnými malbami, ikonami a dalšími náboženskými klenoty. Jedním z prvních knězů pozvaných do tohoto kostela byl také mnich Dionýsios, později svatý. Z úcty ke sv. Dionýsovi jsou v kostele stále uchovávány jeho pontifikály (kněžské šaty). Během velikonočních svátků, na Velký pátek, právě z kostela sv. Mikuláše vychází procesí.

Kostel svatého Mikuláše se nachází na jižní straně náměstí Solomos, v těsné blízkosti přístavu města. Centrální a největší náměstí města Zakynthos bylo pojmenováno na počest básníka jménem Dionýsios Solomos, který je mimo jiné autorem textu řecké národní hymny.

Původně byl kostel postaven na malém ostrůvku, který byl s městem spojen mostem. Postupně ale navážené skládky zaplnily existující příkop a ostrůvek tímto způsobem připojily ke zbývající části města Zante. Po ničivém zemětřesení a rozsáhlých požárech v r. 1953 se stavební suť a jiný ohořelý materiál shrnul z města do moře a uvádí se, že tímto krokem se nábřeží přístavu prodloužilo zhruba o 3 až 5 metrů.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám