Památky na ostrově Korfu (Kerkyra)

Hlavní strana -Korfu -Památky -Zámek Achilleion

Zámek Achilleion - ostrov Korfu

Achilleio

Zámek Achilleion

Zámek Achilleion se nachází u východního pobřeží řeckého ostrova Korfu (Kerkyra), cca 10 km jižně od hlavního města. V minulosti sídlo císařovny Sissi je i dnes zachovalou a krásnou historickou budovou, která funguje jako centrum kulturních a společenských akcí.

Korfu, Zámek Achilleion na mapě Google maps

Palác nechala postavit rakouská císařovna Alžběta Bavorská, přezdívaná Sissi, v letech 1889-1891. Pro místo stavby vybrala lesnatý kopec u vesničky Gastouri, v okolí vily Petrose Vrailas-Armenise, prominentního obyvatele Korfu. Aby měla císařovna volný přístup do paláce, koupila všechny přilehlé pozemky čítající zhruba 80 hektarů, které dnes tvoří tzv. Achilleonský les.

Zámek byl postaven podle instrukcí italského architekta Raffaela Caritta v tzv. pompejském stylu a pojmenován byl samotnou císařovnou, která obdivovala řeckou mytologii a nejvíc právě hrdinu Achillea. Toho považovala za kombinaci řecké božské krásy a statečnosti, ale i tragického osudu.

Alžběta navštěvovala palác dvakrát ročně až do její násilné smrti v Ženevě roku 1898, kdy ji pilníkem zavraždil italský anarchista Luigi Lucheni.
Po její smrti zůstal zámek pod dohledem rakouského důstojníka Ferdinanda Bontempiho devět let zavřený, dokud ho její dcera a dědička Marie Valerie neprodala německému císaři Vilému II.

Ten udělal v zrekonstruované zahradě několik úprav dle svého vlastního smyslu pro estetiku, diametrálně odlišného od Alžbětinina. Mimo jiné nahradil sochu umírajícího Achillea jeho novou bronzovou sochou v nadživotní velikosti triumfálné stojícího tak, aby vrchol jeho oštěpu byl viditelný z císařovy jachty. Také odstranil sochu německého básníka Heinricha Heineho a nahradil ji sochou Alžběty v životní velikosti, pocházející z dílny Edmunda von Hellmera.

Vilém navštěvoval palác, který se stal centrem evropské diplomacie, až do vypuknutí první světové války v roce 1914. Během ní se palác používal jako lazaret pro francouzské a srbské vojáky. Po válce a porážce Německa připadl Achilleion podle Versailleské smlouvy řeckému státu (v roce 1919 jako část válečných reparací). V době druhé světové války, mezi lety 1941 až 1944, byl palác vojenským velitelstvím německých a italských okupačních sil. Po válce se opět vrátil do rukou Řecka.

V roce 1962 byl palác pronajat soukromé firmě, která z horního patra udělala historicky první kasino v Řecku a z přízemí muzeum. V roce 1981 zde byla natočena bondovka "Jen pro tvé oči" s Rogerem Moorem. V roce 1983 se palác vrátil pod správu Řecké turistické organizace. Roku 1994 byl palác zrekonstruován a používán na zastřešování summitu EU na Korfu. Od těch dob se Achilleion využívá jako muzeum a místo konání různých akcí.

Další turistické cíle na ostrově Korfu

Nejoblíbenější památky na ostrově Korfu: Klášter Paleokastritsa, Klášter Panagia Mirtiotissa, Klášter Vlacherna, Kostel Ypapanti (Kommeno), Perithia (Palaia Peritheia), Ruiny pevnosti Angelokastro, Ruiny pevnosti Kassiopi, Ruiny pevnosti Gardiki, Zámek Achilleion

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Korfu.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám