Památky na ostrově Korfu (Kerkyra)

Hlavní strana -Korfu -Památky -Klášter Panagia Mirtiotissa

Klášter Panagia Mirtiotissa - ostrov Korfu

Klášter Panagia Mirtiotissa

Klášter Panagia Mirtiotissa se vypíná na kopci u západního pobřeží řeckého ostrova Korfu (Kerkyra), cca 17 km západně od hlavního města. Ke vzniku kláštera se váže krásná legenda.

Korfu, Klášter Panagia Mirtiotissa na mapě Google maps

Původ a datum stavby kláštera nejsou známé. Dochovala se pouze písemná zmínka a paměti od písaře jménem Amvorios Paktitis, který zde působil jako mnich a poté i jako opat mezi lety 1892-1956. Po jejich objevení byly nalezené prameny zveřejněny v knize Chronika Simiomata.

V kronice se mluví o jistém mnichu, který pocházel z Persie a jmenoval se Daniel Kaggelaris. Byl jediným synem perského krále Alibeho. Po jednom ze svých vidění se nechal v Benátkách v kostele sv. Jiří pokřtít a přijal jméno Dimitros. Po čase navštívil město Kallipolis, kde se uchýlil do kláštera panny Marie a následně se stal i zdejším opatem, přičemž opět přijal jméno Daniel. Zde se seznámil se sv. Spyridonem, patronem ostrova Korfu. Rozhodl se ostrov navštívit. Tam působil v kostele sv. Vlasia, kde měl jeden večer sen. Anděl mu ve snu přikázal, aby se vydal do hor, kde měl najít jeskyni, ve které se ukrývaly dva kameny, jeden ve tvaru kříže, druhý ve tvaru holubice a také ikona panny Marie. Tam měl vystavět kostel a zasvětit ho právě jí. Když se probudil, nepřikláněl mu velkou váhu. Po několika dnech, zrovna když se modlil, se otevřely kostelní dveře, ve kterých stál onen anděl ze snu a znovu ho nabádal ke splnění tohoto úkolu. Následující den se Daniel vydal na cestu, až skutečně dorazil do zmiňované jeskyně. Našel zde všechny předměty, které mu byly zvěstovány. Tak údajně vznikl klášter Mirtiotissa.

Klášter je pěkně zachovalý a stále opečovávaný. Stojí na kopci nedaleko oblíbeného turistického letoviska Glyfada, odkud je nádherný výhled po širokém okolí. Může tak být krásným cílem vašeho výletu.

Další turistické cíle na ostrově Korfu

Nejoblíbenější památky na ostrově Korfu: Klášter Paleokastritsa, Klášter Panagia Mirtiotissa, Klášter Vlacherna, Kostel Ypapanti (Kommeno), Perithia (Palaia Peritheia), Ruiny pevnosti Angelokastro, Ruiny pevnosti Kassiopi, Ruiny pevnosti Gardiki, Zámek Achilleion

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Korfu.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám