Památky na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Památky -Hippokratův platan

Hippokratův platan - ostrov Kos

Hippokratův platan

V hlavním městě řeckého ostrova Kos roste obrovský starý platan, v jehož stínu podle legendy sedával otec medicíny Hippokrates a vyučoval své žáky lékařským znalostem. Tento jedinečný strom je známý jako "Hippokratův platan".

Kos, Hippokratův platan na mapě Google maps

Hippokratův platan stojí v centru města Kos, uprostřed náměstí Platia Platanou a sousedí s neméně zajímavými památkami mešitou Loggia (postavenou za Gazi Hassana) a hradem Neratzia (známým také jako Hrad rytířů svatého Jana).

Stáří současného stromu se odhaduje asi na 500 let, ale je pravděpodobným potomkem původního stromu, který tu rostl v 5. století př. n. l. v dobách Hippokrata. Strom patří k druhu platanu východního ("platanus orientalis L.") a má korunu o průměru asi 12 metrů, což z něj činí největší platan v Evropě. Některé jeho větve jsou ale tak rozložité, že musejí být podepřeny kovovým lešením, aby se nezlomily.

Hippokratův platan je natolik obdivovaným stromem, že jeho semena nebo řízky byly rozšířeny po celém světě. Zejména lékařské školy, knihovny a instituce z oblasti medicíny fascinuje příběh platanu z Kosu a touží si jeho odnož také vysadit. Jeden z takových známých "potomků" Hippokratova platanu se nachází na pozemku Národní knihovny medicíny v USA.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Nejoblíbenější památky na ostrově Kos: Agios Ioannis (Klášter svatého Jana), Agora (archeologické naleziště), Archeologické muzeum (město Kos), Asklepion (archeologické naleziště), Hippokratův platan, Hrad Neratzia, Paleo Pili

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám