Výlety na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Výlety -Bodrum (Turecko)

Bodrum (Turecko)

Bodrum (Turecko)

Turecko leží od ostrova Kos opravdu nedaleko a láká tak turisty, aby během své dovolené v Řecku navštívili i jinou zemi, s odlišnou kulturou a odlišným způsobem života. Alespoň na jeden den. Vyplouvá se z přístavu v hlavním městě Kos a cílem je turecký Bodrum, malé město s velmi pěkným přístavem.

Kos, Bodrum (Turecko) na mapě Google maps

Bodrum toho má ale hodně společného i s Řeckem, ač se to na první pohled nemusí zdát. Přístavní město Bodrum založili v antice Řekové a nazývali ho Halicarnassos. I dnes si tak můžete všimnout některých památek postavených v řeckém stylu. Stávalo zde také mauzoleum krále Mausola, krále Halicarnassu, které bylo považováno za jeden ze sedmi divů světa. V současné době můžete bohužel navštívit už pouze jeho pozůstatky.

Ať již budete cestovat individuálně, nebo s cestovní kanceláří, určitě se projděte tureckým tržištěm a nasajte rozmanité vůně sušeného ovoce, ořechů a všemožného koření. Máte-li chuť, můžete si také vyzkoušet smlouvání, třeba ulovíte nějaký pěkný, "zaručeně značkový" kousek. A budete-li mít chvilku, objednejte si pravou tureckou kávu a jen tak si sedněte a pozorujte to hemžení kolem. V rámci fakultativních výletů se často začíná jízdou k vyhlídce u větrných mlýnů, odkud je překrásný pohled na celé město. Výhodou cestování s delegátem je, že vám může popovídat o zajímavé historii města a unikátnosti místního mauzolea. Kromě pozůstaků monumentální hrobky krále Mausola bývá oblíbeným cílem turistů pevnost johanitských rytířů (pevnost sv. Petra) v přístavu Bodrum. Uvnitř hradu se nachází stálá expozice turecké podmořské archeologie.

Turecko není členským státem EU, budete tedy potřebovat platný cestovní pas (na občanský průkaz vás opravdu nevpustí). V přístavu města Kos kotví každé ráno několik lodí mířících do Turecka, u jejichž provozovatelů si zakoupíte lodní lístek. Před vyplutím z Kosu probíhá celní a pasová kontrola, kde dostanete jednodenní "vstupenku" do Turecka vázanou na lodní lístek (počítejte tak půlhodinové zdržení). Turecko leží asi 7 námořních mil od Kosu a samotná plavba do Bodrumu trvá zhruba hodinu. V Bodrumu opět projdete pasovou kontrolou, už ale rychlejší.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Tipy na výlety na ostrově Kos: Bodrum (Turecko), Pohoří Dikeos, Ostrov Kalymnos, Solné jezero Alikes (Alykes), Termální prameny, Vodní park Lido

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám