Výlety na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Výlety -Termální prameny

Termální prameny - ostrov Kos

Lázně Empros Thermes (Embros Therma)

Termální prameny

Termální lázně Empros Thermes leží v jihovýchodní části řeckého ostrova Kos, v blízkosti letoviska Agios Fokas a cca 12 km jižně od hlavního města. Díky blízkému sopečnému ostrovu Nissyros zde vyvěrají horké léčivé prameny.

Kos, Termální prameny na mapě Google maps

Pláž Thermes je oblázková, tvořená malými tmavými vulkanickými kamínky. Vyvěrá zde pramen, který dosahuje teploty až 80 °C, ostatní prameny mají asi 60 °C. Kameny a skály vytvářejí okolo pramenů malé přírodní jezírko, teplé prameny tak hned neunikají do otevřeného moře. Vzhledem k vysokým denním teplotám panujícím během léta na řeckých ostrovech doporučujeme ale koupání v termálech až spíše večer nebo hodně brzy ráno.

Voda v lázních obsahuje velké množství iontů vápníku, sodíku, síry, magnesia a dalších látek. Pozor na stříbrné šperky a bižuterii, prameny obsahují také síru, která může způsobit jejich zčernání. Pravému zlatu neublíží. Sirné prameny uvolňují typický zápach, který většina lidí přirovnává k zápachu vařených vajec. Na druhou stranu, sirné termální prameny mají velmi pozitivní účinky na pokožku a zmírňují také kožní problémy (např. ekzémy či lupénku). Udává se i jejich blahodárný účinek na klouby.

Koupání v termálním jezírku je zdarma. Nahoře nad jezírkem se nachází parkoviště pro auta, ale připravte se, že odtud je to asi 400 m dolů k pobřeží po prašné cestě. Jezdí sem i veřejná doprava.

Na ostrově Kos nalezneme ještě jedno místo, kde vyvěrají termální prameny, a to u městečka Agia Iriny. K těmto pramenům se ale z pevniny nedostanete, jsou přístupné pouze z moře lodičkou.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Tipy na výlety na ostrově Kos: Bodrum (Turecko), Pohoří Dikeos, Ostrov Kalymnos, Solné jezero Alikes (Alykes), Termální prameny, Vodní park Lido

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám