Výlety na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Výlety -Ostrov Nisyros

Ostrov Nisyros

Výlet z ostrova Kos

Ostrov Nisyros

Zpestřete si svůj pobyt na ostrově Kos a navštivte i další řecký ostrov - malý řecký ostrůvek Nisyros, ležící zhruba 16 km jižním směrem. Nisyros je sopečný ostrov a hlavním cílem turistických výprav bývá jeho kráter Stefanos.

Kos, Ostrov Nisyros na mapě Google maps

Řecký ostrov Nisyros leží v jihovýchodní části Egejského moře, mezi ostrovy Kos a Tilos, a patří do skupiny tzv. souostroví Dodekanés. Nisyros je menší ostrov kruhovitého tvaru s průměrem asi 8 km. Hlavním rysem ostrova je jeho sopečný charakter, který je patrný hned na první pohled. Středovou část ostrova totiž tvoří obroský vulkanický kráter s šířkou okolo 4 km, který je pozůstatkem ohromného výbuchu z období zhruba před 30 tisíci lety. Nisyros patří mezi obydlené ostrovy, žije tu necelý tisíc stálých obyvatel. Místní využívají především úrodnou vulkanickou půdu a na svazích kráteru zakládají malá terasovitá políčka.

Podle řecké mytologie vznikl ostrov Nisyros při sporu boha moří Poseidona s titánem Polyvotem. Aby Poseidon zabránil Polyvotovi v útěku, vytrhl svým trojzubcem kus země z blízkého ostrova Kos a po obrovi jej hodil. Hrouda země a skal ho zavalila, ale nezabila jej, a tak tu dodnes můžeme slyšet, vidět i cítit jeho vzdechy - otřesy půdy a horké sopečné výpary, které vycházejí ze země a jsou cítit po síře.

Geologové to vidí tak, že před 150 tisíci lety vybuchla v této oblasti obrovská podmořská sopka, která dala vznik novému lávovému ostrůvku. Vulkanicky byla ale tato oblast dál velmi nestabilní a zhruba před 40 až 25 tisíci lety došlo na ostrově k ohromné erupci, čímž vznikla dnešní rozsáhlá kaldera, svojí šířkou zabírající téměř polovinu ostrova. Její nejhlubší místo - kráter Stefanos (někdy nazývaný také Polyvotes) - prý není ale starší než 4 tisíce let. Nisyros je stále činná sopka, nyní ale spící, a odborníci nepředpokládají, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit. K malé aktivitě tu došlo v 70. letech 19. století, kdy se po zemětřesení otevřely menší krátery, ze kterých unikla horká pára.

Na ostrov Nisyros vyplouvají trajekty ze dvou blízkých řeckých ostrovů Kos a Rhodos. Plavba z ostrova Kos trvá asi 1,5 hodiny (vyplouvá se buď z přístavu hlavního města Kos nebo z letoviska Kardamena) a všechny trajekty míří k severnímu pobřeží ostrova Nisyros do hlavního města a přístavu Mandraki. Odtud autobusy rozvážejí jednotlivé skupiny turistů přímo do sopečného kráteru (kaldery). Cesta autobusem trvá zhruba 20 minut a vede hornatým vnitrozemím ostrova s úžasným výhledem na obrovský sopečný kráter. Nejhlubší část kaldery, kráter Stefanos, je široký asi 300 m, hluboký 27 m a po pěšině se dá sestoupit až na jeho dno. Stěny kráteru Stefanos hrají různými barvami žluté, okrové i oranžové, místy jsou patrné i jasně žluté krystalky síry. Dno kráteru Stefanos je plné fumarol a horkých plynů vycházejících ze země.

Ačkoliv většina turistů zamíří rovnou do slavného kráteru, ostrov Nisyros toho nabízí mnohem víc. Hlavní město Mandraki je nejen velmi malebným městem s bílými domky, úzkými uličkami a útulnými tavernami, ale najdeme tu i několik pěkných historických památek. Nad Mandraki stojí na skále johanitský klášter Panagia Spiliani (ze 14. století) a kousek dál starověká pevnost Paleokastro, akropole s tzv. kyklopskými hradbami (ze 4. století př. n. l.). Při posezení v některé z taveren určitě ochutnejte také tzv. soumada, což je místní tradiční nealkoholický nápoj, který chutná po mandlích.

Rozhodnete-li se na ostrově strávit delší dobu, můžete navštívit například také horské vesničky Emporio (Emborios) a Nikea (Nikia), ze kterých je nádherný výhled na kalderu. Emporio leží hned u kráteru ve výšce asi 25 m n. m., Nikea mnohem výše asi 400 m n. m. Zastavit se můžete také v malé rybářské osadě Pali.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám