Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Památky -Akropole Lindos

Akropole Lindos - ostrov Rhodos

Akropole Lindos

Lindos je pro mnoho návštěvníků nejpůsobivější archeologickou lokalitou ostrova Rhodos. Antická akropole s chrámem bohyně Athény tyčící se na vrcholu kopce, pod ní mohutné johanitské hradby a v podhradí původní rybářská osada – různé doby a různé styly, které ale dohromady tvoří příjemný celek.

Rhodos, Akropole Lindos na mapě Google maps

Akropoli dominuje chrám Athény Lindské, který nechal vystavět panovník Kleóbulos v 6. století př. n. l. Pod vládou Kleóbula se město Lindos dočkalo velkého rozmachu a ačkoliv byl panovník později označovaný za tyrana, je také řazen mezi sedm mudrců starověku. Chrám bohyně Athény si mezi věřícími rychle získal velký ohlas a stal se jedním z důležitých náboženských center ostrova.

Pozůstatky chrámu se zachovaly do současnosti a poskytnou vám krásné zátiší pro vaše momentky z dovolené. Velmi oblíbené jsou zejména přes dvacet metrů široké schody vedoucí nahoru k chrámu a dochované sloupořadí síně čítající asi dvacet dórských sloupů. Původně se celá stoa skládala ze 42 sloupů a měřila 87 metrů. Užijte si také výhled po dalekém okolí, který vám 117 metrů vysoká skála nabízí. Například pohled na zátoku svatého Pavla je moc romantický.

Aby bylo možné vystoupat až na samý vrchol akropole a prohlédnout si tuto krásu, byly hned za hradbami vybudovány nové schody. Po jejich levé straně si ale můžete všimnout pozůstatků antických schodů a o něco výše i schodů z rytířské doby. Průvodce vás jistě také upozorní na reliéf řecké trojveslice v její téměř životní velikosti, který byl vytesaný do skály na počest admirála Hegesandra. Najdete ho na začátku schodiště.

„Bílé městečko“ Lindos, jak se mu přezdívá kvůli bílým domečkům dole ve vesnici, společně s johanitskou pevností a úchvatnou akropolí mají své pevné místo na seznamu památek UNESCO. Spousta z původních stavebních prvků různých historických epoch zůstala poměrně dobře zachována a pokračující archeologické výzkumy odkrývají další. S městečkem Lindos je také spojena jedna zajímavá atrakce – tzv. oslí taxislužba, kdy se můžete nechat nahoru vyvézt na hřbetě oslíka.

Oblíbené turistické letovisko Lindos se poté rozprostírá přímo na pobřeží, zhruba 2 km od staré vesničky Lindos.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám