Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Památky -Klášter Tsambika

Klášter Tsambika - ostrov Rhodos

Moni Tsambika, Panagia Tsambika, Kato Tsambika

Klášter Tsambika

Hledáte-li tip na zajímavou památku řeckého ostrova Rhodos, pak vám můžeme doporučit klášter zasvěcený Panně Marii z Tsambiky, jehož historie je opředena krásnou legendou. A když dodáme, že kláštery tohoto jména se na ostrově nacházejí hned dva, jistě vás už tolik nepřekvapíme.

Rhodos, Klášter Tsambika na mapě Google maps

Klášter Moni Tsambika / Panagia Tsambika

Známější z klášterů, nazývaný klášter Moni Tsambika nebo také Panagia Tsambika, se vypíná na stejnojmenné hoře u východního pobřeží ostrova Rhodos, mezi letovisky Kolymbia a Archangelos. Je to malý bílý kostelík s nádherným nádvořím, které zaujme především podlahou vyzdobenou nejrůznějšími oblázky a mušlemi a množstvím barevných květů všude kolem, a nachází se tu také několik laviček vhodně umístěných ve stínu stromů. Stáří kláštera Moni Tsambika není přesně známo, ale v roce 1770 byl přestavěn místními mnichy.

Klášter stojí ve výšce asi 230 m n. m. a nabízí návštěvníkům dechberoucí podívanou, neboť severně od něj se rozkládá oblíbené turistické středisko Kolymbia a jižním směrem lze dohlédnout až k malebnému městečku Lindos. Přímo pod skálou se pak táhne jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Rhodos, písčitá pláž Tsambika.

Legendy a klášter Tsambika

Ke klášteru Moni Tsambika se pojí hned dva tajuplné příběhy. První a obecně rozšířenější vypráví o manželském páru, který se trápil tím, že stále nebyl obdařen dítětem, i když by si ho moc přál. Jednoho večera uviděl muž na blízké hoře tajuplnou záři (slovo Tsambika znamená v řečtině „ohnivá záře“), dalšího dne zase a když se toto opakovalo i třetí noc, zvědavost mu nedala a vydal se nahoru. Na vrcholu skály pak našel zářící ikonu Panny Marie, začal se k ní modlit a prosit o dítě. Panně Marii také slíbil, že pokud jeho prosby vyslyší, postaví ji tu krásný klášter a ikonu uloží do něj. Když se muž vrátil domů, žena na něj už čekala s radostnou novinkou. Muž ale na svůj slib nezapomněl, nahoře na skále postavil klášter a narozenou dceru manželé pojmenovali Tsambika. Mimochodem, na ostrově Rhodos jsou dodnes jména Tsambika (dívčí) a Tsambikos (chlapecké) mezi rodiči oblíbená.

Druhá legenda začíná tím, jak zdejší rybáři našli na pláži Tsambika krásnou ikonu Panny Marie. A protože byli poctiví, začali pátrat po jejím majiteli. Nakonec zjistili, že ikona pochází z ostrova Kypr a tam ji také vrátili. Jaké však bylo jejich překvapení, když druhého dne našli ikonu opět na zdejší pláži! Když se toto opakovalo znovu, rybáři uvěřili, že přáním ikony Panny Marie je zůstat na ostrově Rhodos, a tak se rozhodli postavit ji na skále nad pláží pěkný klášter. Stavebního materiálu bylo potřeba dost a cesta nahoru to nebyla snadná, proto s vynášením kamenů a cihel na skálu pomáhaly i bezdětné ženy. A když byl klášter dostaven, najednou tyto ženy zázračně otěhotněly, ač se jim předtím delší dobu nedařilo dítě počít.

Dodnes proto ke klášteru Panagia Tsambika putují ženy, které se tu modlí za zrození dítěte. Pokud jsou jejich prosby vyslyšeny, dávají dětem jménem Tsambika či Tsambikos nebo sem Panně Marii donesou nějaký dar. Říká se také, že ženy by měly jít nahoru ke klášteru bosy.

Klášter Kato Tsambika

Druhý klášter, známý jako Kato Tsambika (tedy „Dolní Tsambika“), leží na dohled od toho prvního (cca 3,5 km jihozápadním směrem), ale nemusíte k němu stoupat nahoru na skálu. Uvádí se, že vznikl především z toho důvodu, aby byla ikona Panny Marie z Tsambika lépe chráněna – klášter Kato Tsambika je honosnější, lépe zabezpečený a trvale hlídán. Ikona je tak po většinu roku umístěna právě v tomto dolním klášteru a nahoru do původního kláštera je vynášena při slavnostech pořádaných ve dnech 7. a 8. září.

Kláštery Tsambika se nacházejí u hlavní silnice procházející podél východního pobřeží ostrova Rhodos, asi 25 km jižně od hlavního města Rhodos. Dolní Kato Tsambika stojí přímo u silnice, k hornímu Panagia Tsambika vás čeká náročnější cesta, neboť autem se dostanete přibližně do dvou třetin kopce, kde se nachází parkoviště, a odtud už musíte nahoru pěšky. Chodníček je ale zpevněný a čítá asi 300 schodů. Věřte ale, že za svoji námahu budete odměněni nádherným výhledem. Ne nadarmo se klášteru Moni Tsambika přezdívá „klášter v oblacích“.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám