Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Památky -Hrad Monolithos

Hrad Monolithos - ostrov Rhodos

Hrad Monolithos

Ruiny johanitského hradu Monolithos stojí na vrcholu vysoké skály u západního pobřeží řeckého ostrova Rhodos. Nalezneme je nedaleko stejnojmenné vesničky, zhruba 70 km jihozápadně od hlavního města.

Rhodos, Hrad Monolithos na mapě Google maps

Hrad Monolithos byl postaven v roce 1480 rytíři sv. Jana, aby chránil ostrov před nepřátelskými útoky. Vzhledem k jeho strategické poloze, kdy byl pro stavbu hradu vybrán 100 metrů vysoký, skalnatý kopec s širokým výhledem na Středozemní moře, patřil ve své době Monolithos mezi významné obranné stavby ostrova.

Hrad nikdy nebyl dobyt, jeho stav ale poznamenala léta působení nepříznivých povětrnostních vlivů a dnes z něj tak zůstaly pouze části vnějšího opevnění a základy vnitřních staveb. I přes to ale patří hrad Monolithos k těm zachovalejším. V areálu stojí i další dvě stavby, a to dvě malé kapličky – uprostřed bílá kaple Agios Panteleimon a menší, dnes již hodně poničená kaple sv. Jiří. Při zkoumání těchto pozůstatků vyšlo také najevo, že hrad Monolithos nebyl první stavbou na této skále, ale že byl vybudován na základech ještě mnohem starší budovy.

Pozůstatky středověkého hradu se nacházejí asi 1,5 km jihozápadně od vesnice Monolithos, už trochu vzdálené hlavním turistickým cílům ostrova Rhodos. Pokud ale v této oblasti pobýváte, návštěva této rhodské památky určitě stojí za to. Parkoviště je umístěno v poslední zatáčce pod hradem a poté, na samotný vrchol kopce, vedou úzké a trochu kluzké schody vytesané do skály. Při opatrnosti a dobrém obutí ale nejsou nijak zvlášť nebezpečné. U parkoviště také stojí stánek s nápoji a malým občerstvením.

Nahoře na skále vás kromě pozůstatků hradu nadchne především krásný výhled na moře včetně dvou blízkých ostrůvků a na pláž Fourni. Výlet k hradu Monolithos tak můžete krásně zkombinovat s koupáním na krásné a klidné písčité pláži Fourni. Směrem do vnitrozemí můžete zase pozorovat horu Akramytis a vesničku Monolithos.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám