Greece

Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana - Rhodos - Památky - Palác velmistrů

Palác velmistrů - město Rhodos

Palác velmistrů

Architektonickým skvostem řeckého ostrova Rhodos je bezesporu Palác velmistrů, ohromující pevnost s vysokým cimbuřím a dlouhými hradbami. Palác pochází ze 14. století a je dominantou Starého města hlavního města Rhodos, což ještě umocňuje fakt, že se nachází na nejvyšším místě v centru města. Od roku 1988 je palác zapsán v seznamu kulturních památek UNESCO.

Rhodos, Palác velmistrů na mapě Google maps

Palác velmistrů vybudovali na začátku 14. století Johanité jako sídlo nejvyššího rytíře z jejich řádu. Součástí stavby jsou i 4 kilometry dlouhé masivní hradby, palác tak velmi dobře sloužil jako pevnost a obrana před nepřáteli. Využíval se také pro ubytování ostatních rytířů a jako místo určené k obchodním a diplomatickým schůzkám i náboženské činnosti. V průběhu své historie byl svědkem několika zemětřesení, zažil i obléhání Turky, kteří ho využívali jako věznici. To vše na pevnosti zanechalo stopy, ale ne ničivé. Až v roce 1856, kdy do skladu se střelným prachem uhodil blesk a způsobil výbuch, zbyly z paláce jen ruiny. Za jeho obnovu se zasloužili Italové, kteří koncem 30. let 20. století místo zčásti zrekonstruovali a zčásti vystavěli znovu. Budova měla nyní sloužit jako sídlo pro guvernéra kolonie a pro pobyty vůdce Mussoliniho a krále Viktora Emanuela III. Při rekonstrukci vnějšku se vycházelo z historického vzoru, vnitřní prostor byl však již zcela podřízen funkcím, kterým měl sloužit. Ve své dnešní podobě je tedy palác dílem Italů.

V současnosti je v Paláci velmistrů umístěno muzeum s expozicemi starověkého života ve městě Rhodos a života ve středověkém Rhodu (za vlády Johanitů). K výzdobě paláce Italové použili celou řadu uměleckých děl přivezených z ostatních ostrovů souostroví Dodekanesos. V interiéru budovy tak můžete obdivovat řadu nádherných nástěnných mozaik, starobylé sochy, nábytek i starožitnosti. Na nádvoří paláce, o nemalé rozloze 2.000 čtverečních metrů, ve výklencích zdí stojí osm pozdně helénistických soch z antického divadla ve městě Kos, pocházejících z 2. a 1. století př. n. l. Již na první pohled působí palác ze světle žlutého kamene nedobytně, tyčí se do výšky 15 metrů, kde je zakončen cimbuřím. V jeho areálu najdete také několik vstupních bran, příkopy a děla.

Palác velmistrů je přístupný veřejnosti. V roce 2015 byl pro návštěvníky otevřený úterý až pátek 8:00 - 19:30 hod. a sobota až pondělí 9:00 - 15:30 hod. (mimo sezónu jen do 14:30 hod. a v pondělí zavřeno). Vstupné ve výši 6 euro za prohlídku paláce zahrnuje i návštěvu muzea. Ve starověké expozici muzea platí zákaz fotografování.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám