Greece

Letoviska ostrova Rhodos

Lindos - ostrov Rhodos

Lindos

Vyhledávané rekreační letovisko Lindos se rozprostírá na jihovýchodním pobřeží ostrova Rhodos, na malém poloostrově vybíhajícím do vod Středozemního moře. Velký rozdíl je mezi hotelovým letoviskem Lindos, nacházejícím se na pobřeží ostrova, a mezi původní vesničkou Lindos, která leží cca 5 km směrem do vnitrozemí a dala jméno celé oblasti.

Rhodos, Lindos na mapě Google maps

Vesnice Lindos - její zajímavosti a památky

Vesnice Lindos byla svého času prosperující rybářskou oblastí a mnoho ze své původní bohaté architektury si zachovala dodnes. Lindos je pro mnoho návštěvníků nejpůsobivější archeologickou lokalitou na ostrově, mile vás překvapí nenásilná kombinace staré zástavby a prvků moderní doby. Lindos si vydobyl i zápis na seznam památek UNESCO. Historický přístav těžil ze své polohy a počátky jeho osídlení sahají až do 6. století př.n.l.

Vaši pozornost určitě upoutá na první pohled – bílé domečky na úpatí kopce, jeden vedle druhého, nad nimiž se vypíná starověká akropole s chrámem Athény Lindské a helénskými sloupy. Kvůli původním úzkým uličkám z kočičích hlav si však k této kráse musíte dojít pěšky, autem se tam nedostanete... nebo se můžete nechat nahoru vyvézt na hřbetech oslíků.:)

Můžete také nahlédnout do Kleobulovy jeskyně, navštívit středověký ortodoxní kostelík svatého Petra nebo objevit pozůstatky antického divadla, které se dochovaly v blízkosti pláže svatého Pavla.

Letovisko Lindos a přilehlé pláže

V letovisku Lindos se nachází hned několik pláží a plážíček.

Největší z pláží se jmenuje Vlycha (Vlicha) – jedná se o písčitou, místy písčito-oblázkovou pláž v turistickém centru letoviska, u hotelové části. Je oceněna modrou vlajkou a díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro děti. Samozřejmostí jsou lehátka se slunečníky, taverny s občerstvením i nabídka vodních sportů.

Pod Akropolí leží pláže Lindos a menší Pallas. Pláž Lindos je nádherná, mělká pláž se zlatavým pískem, vhodná i pro děti. Lindos i Pallas jsou písčité pláže, s klasickým plážovým servisem, v hlavní turistické sezoně však bývají často přelidněné (především pláž Lindos). Výhled na městečko Lindos s akropolí ale stojí za jejich návštěvu.

Další, menší pláže, najdete v zátoce svatého Pavla. Skalnaté pobřeží vytváří v této oblasti spoustu maličkých pláží, jejichž výhodou je klid a soukromí, které svým návštěvníkům poskytnou.

Pro koho je středisko vhodné?

Letovisko Lindos má poměrně dobrou výchozí pozici pro poznávání krás celého ostrova. Dá se říci, že všude budete mít blízko. Během hlavní turistické sezony funguje dobře také místní autobusová doprava, jejíž linky směřují do hlavního města i do ostatních letovisek na ostrově. Kromě vesničky Lindos doporučujeme také navštívit hlavní město Rhodos s jeho bohatými památkami i kulturou, archeologické naleziště Kamiros či Údolí motýlů Petaloudes.

Lindos je opravdu nádhernou oblastí, kterou vám může řecký ostrov Rhodos nabídnout. Pokud vám ale záleží na tom, abyste byli přímo v Lindosu, při objednávání pobytu tomu věnujte zvýšenou pozornost. Většina pobytových zájezdů se prodává do hotelových komplexů umístěných na pobřeží ostrova u pláže Vlycha a jen malá část se týká přímo starobylé vesničky Lindos. Na druhou stranu, Lindos je od hotelové části vzdálen jen pár kilometrů.

Podíváme-li se na mapu ostrova, tento výběžek symbolicky rozděluje rhodské východní pobřeží na dvě části – severní turisticky velmi čilou a rušnou polovinu (nachází se zde letiště, hlavní město Rhodos, letoviska jako Faliraki či Kolymbia) a jižní klidnější část, která není turistickým ruchem tolik zasažena (letoviska KiotariGennadi aj.). Lindos v sobě spojuje z každé této části něco.

Do letoviska míří různé typy klientů – od rodin s dětmi, které si užívají písčité pláže a pomalý vstup do moře, přes zamilované páry vyhledávající soukromí na osamělých plážíčkách a noční život v Lindosu až po cestovatelské povahy mířící za klenoty ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Asklipio, Haraki, Kalathos, Kiotari, Lardos, Pefki (Pefkos), Pilonas (Pylona)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Koskinou (Reni Koskinou), Kolymbia, Kiotari, Kalithea, Ialyssos, Ixia, Lindos, Město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám