Letoviska ostrova Rhodos

Lindos - ostrov Rhodos

Lindos

Turisticky oblíbené středisko Lindos se nachází u jihovýchodního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, zhruba 50 km jižně od hlavního města. Letovisko je známé díky stejnojmenné starobylé vesničce a antické akropoli s pozůstatky chrámu.

Rhodos, Lindos na mapě Google maps

Turistické středisko Lindos

Vyhledávané rekreační letovisko Lindos se rozprostírá na malém poloostrově vybíhajícím do vod Středozemního moře, který tu vytváří malý a příjemný záliv Lindos (v délce zhruba 1 km). Po celé délce zálivu se táhne oblázková pláž a přímo u pobřeží stojí několik menších hotelů. Letovisko disponuje dobrým turistickým zázemím v podobě restaurací, taveren, plážových barů a dalších služeb.

Velký rozdíl je však mezi hotelovým letoviskem Lindos, které bylo uměle vytvořeno pro potřeby cestovního ruchu a které se nachází na pobřeží ostrova, a mezi původní vesničkou Lindos, která leží cca 2 km směrem do vnitrozemí a dala jméno celé oblasti.

Ve staré vesničce Lindos nalezneme spoustu dalších taveren a především nespočet nejrůznějších krámků s upomínkovým zbožím, které jsou doslova na každém kroku. Některé podnikavé ženy dokonce ani krámek nepotřebují a prodávají rovnou z okna nebo na obrubnících kolem cesty. K ubytování tu slouží spíše jen jednotlivé pokoje k pronájmu, větší ubytovací kapacity jako penziony a vilky nalezneme dále směrem do vnitrozemí.

Starobylá vesnice Lindos

Vesnice Lindos byla svého času prosperující rybářskou oblastí a mnoho ze své původní bohaté architektury si zachovala dodnes. Zvlášť příjemně návštěvníky překvapí nenásilná kombinace staré zástavby a prvků moderní doby. Lindos je zapsán i na seznamu chráněných památek UNESCO.

Obrázky staré vesničky Lindos jsou velmi známé – bílé domečky na úpatí kopce, jeden vedle druhého, nad nimiž se vypíná starověká akropole s chrámem Athény Lindské a helénskými sloupy. Vybavujete si tyto fotografie? „Bílé městečko Lindos“ je opravdu unikátní a patří k nejzajímavějším archeologickým lokalitám na ostrově Rhodos. Kvůli původním úzkým uličkám z kočičích hlav se však turisté k této kráse autem nedostanou, na kopec se tak musí vydat buď pěšky, nebo mohou využít služeb místních oslíků a nechat se nahoru vyvézt na jejich hřbetu.

Při cestě ke staré vesničce mohou turisté nahlédnout také do Kleobulovy jeskyně, navštívit středověký ortodoxní kostelík svatého Petra nebo objevit pozůstatky antického divadla, které se dochovaly v blízkosti pláže svatého Pavla.

Pláže letoviska Lindos

Součástí přímořského letoviska Lindos je hned několik pláží a plážíček.

Největší ze zdejších pláží se jmenuje Vlycha (Vlicha). Jedná se o písčito-oblázkovou pláž v turistickém centru letoviska, u hotelové části. Je oceněna modrou vlajkou a díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro děti.

Pod Akropolí leží pláž Lindos a menší pláž Pallas. Pláž Lindos (či Megali Paralia) je nádherná, mělká pláž se zlatavým pískem, vhodná i pro děti. Lindos i Pallas jsou písčité pláže, s klasickým plážovým servisem, v hlavní turistické sezoně však bývají často přelidněné (především pláž Lindos). Výhled na městečko Lindos s akropolí ale stojí za jejich návštěvu.

Další, menší pláže, se ukrývají v zátoce svatého Pavla. Skalnaté pobřeží vytváří v této oblasti spoustu maličkých pláží, jejichž výhodou je klid a soukromí.

Lindos a tipy na výlety

Letovisko Lindos má poměrně dobrou výchozí pozici pro poznávání krás celého ostrova, protože leží zhruba uprostřed východního pobřeží a budete mít odtud celý ostrov jako na dlani. Letoviskem prochází hlavní silnice spojující tuto oblast se severem ostrova a během hlavní turistické sezony funguje dobře také místní autobusová doprava, jejíž linky směřují do hlavního města Rhodos i do ostatních letovisek na ostrově.

Kromě starobylé vesničky Lindos a krásného zálivu sv. Pavla doporučujeme na ostrově navštívit také například termální lázně Kalithea nebo Údolí motýlů (Petaloudes) a samozřejmě hlavní město Rhodos s jeho bohatými památkami i kulturou.

Pro koho je středisko Lindos vhodné?

Lindos je opravdu krásnou oblastí s významnými historickými památkami, uklidňující přírodou a s dobrým turistickým zázemím v podobě přímořského turistického resortu. Pokud vám ale záleží na tom, abyste bydleli přímo ve staré vesnici Lindos, při objednávání pobytu tomu věnujte zvýšenou pozornost. Většina pobytových zájezdů se prodává do hotelových komplexů umístěných na pobřeží ostrova u pláže Vlycha a jen malá část se týká přímo starobylé vesničky Lindos. Na druhou stranu, Lindos je od hotelové části vzdálen jen pár kilometrů.

Podíváme-li se na mapu ostrova, tento výběžek symbolicky rozděluje rhodské východní pobřeží na dvě části – severní turisticky velmi čilou a rušnou polovinu (nachází se zde letiště, hlavní město Rhodos, letoviska jako Faliraki či Kolymbia) a jižní klidnější část, která není turistickým ruchem tolik zasažena (letoviska Kiotari, Gennadi aj.). Lindos v sobě spojuje z každé této části něco.

Do letoviska míří různé typy klientů – od rodin s dětmi, které si užívají písčité pláže a pozvolný vstup do moře, přes zamilované páry vyhledávající soukromí na osamělých plážíčkách a noční život v Lindu až po cestovatelské povahy, které odtud každý den vyjíždějí a pátrají po těch největších klenotech ostrova Rhodos.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Kalathos, Lardos, Pefki (Pefkos), Pilonas (Pylona)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám