Greece

Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana - Rhodos - Památky - Akropole Rhodos

Akropole Rhodos – pahorek Monte Smith

Akropole Rhodos

Nad hlavním městem Rhodos se vypíná pahorek Monte Smith, v dobách antiky dechberoucí akropole s množstvím obdivovaných staveb. Většina z nich se bohužel do dnešní doby nedochovala. Díky archeologickým výzkumům a objeveným fragmentům ale mohly být alespoň částečně obnoveny.

Rhodos, Akropole Rhodos na mapě Google maps

Na akropoli naleznete pozůstatky nádherného antického Apollónova chrámu, archeologicky částečně zrekonstruovaného. Chrám byl vystavěný ve východo-západní orientaci a dominovaly mu vysoké dórské sloupy. Traduje se, že chrám byl zničen při stejném silném zemětřesení jako Kolos rhodský. Pod chrámem leží amfiteátr (odeon), vystavěný  z mramoru a schopný pojmout asi 800 diváků. Podle dochovaných informací se zde konala divadelní a hudební vystoupení a také hodiny rétoriky pro nejvlivnější Rhodéňany. Amfiteátr dodnes návštěvníky okouzluje svojí akustikou. Máte-li odvahu, zkuste se postavit do jeho středu a něco ostatním přednést. V blízkosti se rozkládá antický stadion, který je 210 metrů dlouhý a po zrestaurování zde můžete nalézt několik sedadel pro diváky i místa pro úředníky. Stadion je i v současnosti využívaný při určitých příležitostech.

Svůj název získal pahorek Monte Smith trochu zvláštním způsobem. Prý se tak jmenuje podle britského admirála Williama Sidneyho Smitha, který toto místo používal jako pozorovatelnu pro francouzské námořní aktivity v severní Africe během napoleonských válek. Rekonstrukce památek na akropoli začala díky Italům, kteří obsadili ostrovy Dodekanés v roce 1912. Po druhé světové válce výkopové a restaurátorské práce převzal řecký archeologický úřad.

Více informací o hlavním městě Rhodos, včetně cestovatelských rad, najdete v sekci Výlety – Hlavní město Rhodos.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám