Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Památky -Klášter Profitis Ilias

Klášter Profitis Ilias - ostrov Santorini

Klášter Proroka Eliáše

Klášter Profitis Ilias

Ikonický mužský klášter Profitis Ilias (Proroka Eliáše) se vypíná v nadmořské výšce 550 m, na nejvyšším vrcholku řeckého ostrova Santorini, nesoucím stejné jméno Profitis Ilias.

Santorini, Klášter Profitis Ilias na mapě Google maps

Současná podoba stavby pochází z 19. století, ale samotný klášter zasvěcený Proroku Eliášovi je mnohem starší. Práce na jeho výstavbě započaly roku 1771, kdy si mniši Jáchym a Gabriel vyjednali podporu cařihradského patriarchy Cyrila. V té době se tak tento svatostánek mohl pyšnit titulem "patriarchální klášter". Zásadního rozšíření se klášter dočkal v 19. století, kdy si zdejší oblast oblíbil řecký král Othon a zasadil se o jeho dostavbu.

Duchovní činnost kláštera však byla i ve své době spíše omezená a neměla na ostrově takový vliv jako jiné náboženské školy. Dnes klášter slouží především jako kulturní památka, která ochraňuje vzácné historické předměty i písemné památky. Součást kláštera tvoří muzeum, v jehož správě jsou například svaté ikony z 15. až 18. století, starý železný kříž z 12. století i zlatem vyšívané ornáty nebo stříbrem vázané rukopisy. Vyčleněno zde bylo i tzv. etnografické muzeum. Čím se klášter pyšní především, je místní knihovna. V knihovně lze nalézt vzácné rukopisy i opravdové unikáty, ohromné možství v kůži vázaných knih, několik svazků z Nového i Starého zákona a písemnosti v různých světových jazycích.

Klášter leží ale spíše na odlehlém místě, mimo hlavní turistická střediska ostrova a žije si tak svým vlastním životem. Návštěvní doba jak samotného kláštera, tak i přidružených muzejních částí a knihovny je proto v jednotlivých turistických sezonách velmi proměnlivá. Doporučujeme proto, zeptat se buď vašeho delegáta nebo místních, jaká je aktuální situace.

Každopádně můžete cestu na vrchol podniknout jako cíl turistického výletu z blízké vesničky Pyrgos. Ti, kteří si dají tu námahu a vystoupají až sem, budou odměněni úžasným výhledem.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám